Peglanje kose pruža nam gladak i sjajan izgled, ali unatoč trudu, kosa se često već nakon kratkog vremena počne ponovno uvijati ili kovrčati.

Stoga, kako bi ravna frizura ostala postojana satima, pa čak i danima, ključno je obratiti pažnju na savjete koje donosimo u nastavku!

Temeljito sušenje prije peglanja

Jedna od najčešćih grešaka pri stiliziranju kose peglom je peglanje kose koja nije potpuno suha. Naime, čak i najmanja prisutnost vlage unutar vlasi može uzrokovati njezino ponovno uvijanje čim izađete na zrak ili dođete u dodir s vlagom. Osim toga, peglanje vlažne kose može dovesti do pucanja vlasi zbog “prženja” vode unutar strukture kose. Zato je važno osigurati da je kosa potpuno suha prije peglanja, a najbolje ju je sušiti fenom uz korištenje okrugle ili plosnate četke za ravnanje, fokusirajući se ne samo na površinu već i na korijen i donje slojeve kose.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lorena Rae 🦋 (@lorena)

Upotreba termo zaštite

Toplina pegle može ozbiljno oštetiti kosu, slabeći njezinu strukturu i dovodeći do isušivanja, lomljenja i gubitka sjaja. No, korištenjem termo zaštite stvara se nevidljivi sloj oko svake vlasi koji smanjuje prijenos topline direktno na kosu. Također, osim što štiti od oštećenja, termo zaštita također pomaže očuvati frizuru dulje vremena, sprječavajući prerano uvijanje i elektricitet.

Odabir prave temperature pegle

Preniska temperatura neće dovoljno “fiksirati” oblik kose, zbog čega će se vrlo brzo ponovno uvijati. S druge strane, previsoka temperatura može oštetit kosu, učiniti je lomljivom i bez sjaja. Za tanku, osjetljivu ili oštećenu kosu preporučuje se temperatura od 160 do 170 °C. Normalnoj i zdravoj kosi odgovara raspon od 180 do 190 °C, dok za vrlo gustu, kovrčavu ili grubu kosu može biti potrebna viša temperatura, oko 200 °C.

Peglanje u sekcijama

Kvaliteta peglanja uvelike ovisi o debljini pramenova koje obrađujete. To znači da preširoki ili pregusti pramenovi neće omogućiti pegli da ravnomjerno zagrije cijeli pramen, što rezultira slabijim efektom ravnanja i bržim povratkom kovrčanja. Zato je preporučljivo tanje sekcije pažljivo prolazeći peglom od korijena do vrhova.

Upotreba finishing proizvoda

Nakon peglanja, kosa ostaje izložena vanjskim utjecajima poput vlage, trenja i statičkog elektriciteta. Pa kako bi se frizura zadržala što dulje, važno je nanijeti finishing proizvod. Lagan serumski sprej ili suho ulje pomažu u zaštiti kose od vlage te joj daju dodatni sjaj, a da pritom ne otežavaju vlasi. Za dodatnu postojanost frizure može se upotrijebiti i lagani lak za kosu, no važno ga je nanositi iz udaljenosti od najmanje 20 centimetara i u tankom sloju kako bi kosa zadržala prirodan izgled i volumen.

Foto: Instagram/@lorena