U nekim tvrtkama šef sam povećava plaću svom podređenom, jer ga nastoji zadržati na radnom mjestu i osigurati bolje uvjete. No, mnoge tvrtke češće razmišljaju o vlastitoj dobrobiti nego o motivaciji zaposlenika, pa će samoinicijativno odgađati povećanje plaća do posljednjeg trenutka.
U ovom slučaju morate sami započeti temu povišice. No, koje je nijanse važno uzeti u obzir kako biste imali dobar razgovor sa šefom?
Izaberite vrijeme
Vaš poslodavac vjerojatno ne bi imao ništa protiv da vam da povišicu, ali mogli biste započeti razgovor u krivo vrijeme i biti odbijeni. Na primjer, ne biste trebali postavljati ovaj zahtjev dok radite na složenom projektu ili nakon radnog dana ispunjenog sastancima. Umjesto toga, pričekajte opuštenije okruženje i obavijestite ih unaprijed da ćete svratiti na razgovor.
Dokažite svoju vrijednost
Povećanje plaće nemojte opravdavati osobnim razlozima, poput “troškovi života su porasli” ili “moram prehraniti veliku obitelj”. Umjesto toga, razgovarajte o dobrobitima koje ste donijeli tvrtki, posebno u vrijeme krize. Na primjer, o novim klijentima koje ste privukli, o povećanom broju posjeta web stranici koju ste razvili, o zanimljivim zaposlenicima koje ste pronašli za tvrtku. Ovaj pristup je učinkovitiji jer je šef zainteresiran za vaše stvarne zasluge.
Ne oslanjajte se na glasine
Recimo, saznali ste da je vašem kolegi, ravnopravnom po položaju, povećana plaća. Da, moglo bi vam biti neugodno, ali to nije razlog da odete svom šefu i pitate ga: “Zašto je on dobio povišicu, a ne ja?”. Prvo, ono što ste čuli možda nije istina i predstavit ćete se kao netko s kim je lako manipulirati. Drugo, samo vi možete misliti da vaš kolega ravnopravno radi s vama. Možda je briljirao u novom projektu ili mu općenito ide bolje, a vi za to niste znali?
Pokažite da ste voljni raditi više
U vrijeme krize tvrtka se oslanja na one zaposlenike koji joj donose više koristi. Dakle, ako želite ne samo zadržati posao, već i dobiti povišicu, pokažite da ste voljni preuzeti dodatne odgovornosti. Vašeg šefa će osvojiti vaša odanost tvrtki i želja da radite za njezinu dobrobit.
Nemojte se sramiti razgovarati o novcu
Malo ljudi voli razgovarati o novcu, a rijetkima je to lako. Ipak, nemojte se bojati započeti razgovor o povišici ako je zaista zaslužujete. Shvatite da ne pokušavate uzeti tuđu imovinu i da vas šef ne plaća iz svog džepa. Stoga, skupite snage, govorite smireno i samouvjereno – tako možete uvjeriti svog šefa da mislite ozbiljno.
Proučite tržište
Možda vam je plaća doista mala, ali to nije razlog da tražite povišicu, barem ako zarađujete više od drugih u vašoj struci ili istih kao oni. Shvatite da svaka pozicija ima gornju granicu i razmislite o napredovanju na ljestvici karijere.
Ne zahtijevajte
Mala plaća vam ne daje za pravo da govorite ultimativnim tonom. Također, ne biste trebali ucjenjivati šefa svojim otkazom. Mogao bi se složiti. Stoga budite mirni i unutar granica radnog bontona. Nije lako, ali vježbanje razgovora pomoći će. Prvo razmislite u svojoj glavi, zatim recite pred ogledalom, a zatim s voljenom osobom kao šefom.
Razmišljajte dalje od novca
Ako povišica ne dolazi u obzir, razmislite o drugim poticajima koje možete dobiti od tvrtke. To uključuje dodatne dane godišnjeg odmora, fleksibilno radno vrijeme, mogućnost rada na daljinu, naknadu putnih troškova i druge opcije. Moguće je da će se vaš šef složiti s nekoliko točaka jer će mu biti neugodno odbiti vas dvaput.
Imajte rezervni plan
Može biti vrlo teško odlučiti se razgovarati o povišici plaće. Međutim, važno je razmisliti što ćete učiniti ako i dalje budete dobivali odbijanje. To je potrebno kako se ne bismo osjećali poniženo i prazno, već kako bismo imali “plan B”.
Ne tražite previše iako želite povećanje plate
Vaša tvrtka je sada u krizi, što znači da će svi dodatni troškovi biti značajni za proračun. Stoga, za početak, tražite maksimalno povećanje od 10% posto. Poslije, kad šef vidi da opravdavate troškove firme, možete opet razgovarati o povećanju plaće.
Foto: Pexels