”Dobar san je najbolji lijek”
Svima nam je dobro poznata ova izreka koje se sjetimo svaki put kad nam je potreban odmor i revitalizacija, a san ima gotovo čaroban učinak na naše tijelo i duh. Opće je poznato da je radi blagotvornog učinka sna na mozak i sam Einstein usvojio naviku redovitog spavanja od najmanje deset sati.
Iako znamo da san direktno utječe na mentalno i fizičko zdravlje, često ga uzimamo zdravo za gotovo i nakon cijelog radnog dana ostajemo budni dugo u noć ne bi li završili još jedan projekt, pripremili sve za novi dan, pogledali još samo jednu epizodu najdraže serije ili proscrolali još malo po društvenim mrežama… jer niste stigli cijeli dan.
Nažalost, nezdrave večernje navike i neuredan stil života mogu uzrokovati isprekidan san koji loše utječe na naše raspoloženje, smanjuje koncentraciju i narušava zdravlje srca te dovodi u disbalans cjelokupni imunološki sustav. Nedostatak sna posljedično loše utječe i na našu kreativnost, vitalnost, tjelesnu težinu i još mnogo toga. Pa zašto je onda tako teško usvojiti uredne navike spavanja i znamo li uopće što sve možemo učiniti da bismo se bolje osjećali?
Navike spavanja u Hrvatskoj
Prema nedavnom istraživanju koje je tvrtka JYSK provela među građanima Hrvatske, 71 posto ispitanika izjavilo je da ima određeni problem sa spavanjem. Kao jedan od uzroka lošeg sna mnogi od njih ističu hrkanje, čak 50 posto njih navodi bolove u leđima, vratu i bolove u drugim dijelovima tijela, a jedan od najčešćih uzroka je prestar ili loš odabir odabir pravog jastuka i madraca na kojem provedemo gotovo osam sati svake noći i trećinu svog života. Ovo nimalo ne čudi ako se uzme u obzir da je čak 21 posto ispitanika potvrdilo da madrace ili jastuke koristi duže od deset godina, dok stručnjaci preporučuju mijenjanje madraca svakih sedam do devet godina, a jastuka tri do pet godina.
Promjenu madraca i jastuka dodatno otežava činjenica da je često vrlo teško odrediti kada je vrijeme za njihovu zamjenu, pogotovo ukoliko nema vidljivih znakova oštećenja poput pojave grudica, udubljenja ili promjene boje. Ipak, kao i svaki proizvod za svakodnevnu upotrebu, pa tako i ovi imaju svoj rok trajanja, bez obzira na to djeluju li na prvi pogled funkcionalno. Pravilnim odabirom, ne samo da ćete poboljšati kvalitetu sna i spriječiti prevrtanje u krevetu, nego ćete smanjiti i bolove u leđima, ali i rizik od zdravstvenih problema i alergija, a probudit ćete se odmorni i naspavani.
Iako može zvučati nevjerojatno jer se kao podrazumijeva, rezultati istraživanja nam ukazuju da se velik broj ljudi bori s nekom vrstom poremećaja u spavanju pa je više nego dobrodošlo naglasiti da se čak i spavati može naučiti. JYSK škola spavanja nudi niz korisnih savjeta za spavanje, a stručnjakinja za kulturu spavanja Tonka Matić ističe da usprkos tome što neke životne okolnosti poput prirode našeg posla teže možemo mijenjati, životne navike koje pridonose poboljšanju sna ipak su lako zamjenjive. Evo nekoliko promjena koje lako možete uvesti:
- Odlazak na spavanje i buđenje u isto vrijeme svakog dana, čak i vikendom pomoći će da uspostavite prirodni ciklus spavanja koji je jedan od najvažnijih preduvjeta za kvalitetan odmor nakon kojeg ćete se moći probuditi prirodno, čak i bez budilice. Ipak nije sasvim svejedno kad odlazite spavati pa neka to ipak bude ranije da biste rano i ustali.
- Odabir odgovarajućeg jastuka – vaš položaj tijekom spavanja je vrlo važan prilikom odabira odgovarajućeg jastuka. Za sve one koji vole spavati na boku preporučuje se visoki jastuk koji će pružiti oslonac vašoj glavi, ali i poduprijeti vrat i vratne kralješke. Visinu jastuka izaberite prema širini svojih ramena – što su ramena šira, potreban vam je viši jastuk. Anatomski jastuk preporuča se za sve one koji vole spavati na leđima. Isti će pravilno podržati prirodnu krivulju gornjeg dijela vaše kralježnice. Ukoliko ste jedni od onih koji vole spavati na trbuhu naglasit ćemo da se ta poza ne preporučuje jer se u istoj vrat i kralježnica tijekom noći naprežu. No, ukoliko ne možete promijeniti položaj preporučit emo vam ravan jastuk
- Izbjegavanje poslijepodnevnog drijemanja jer ono može samo dodatno poremetiti vaš noćni san.
- Izbacite ”grickanje” nakon večere i kasne večernje obroke barem tri sata prije spavanja, a tokom dana uvedite dobro balansiranu prehranu koja podržava vaše dnevne potrebe.
- Recite ne uspavljivanju uz TV i elektroničke sadržaje.
- Pripremite ugodan ambijent, provjetrite i zamračite prostor, a ako ustajete noću koristite prigušeno svjetlo kako se ne bi razbudili
- Vježbe dubokog disanja kroz trbuh mogu pomoći da spustite broj otkucaja srca, otpustite nakupljeni stres i opušteni utonete u san
- Osigurajte si udoban madrac koji će vam pružiti dobru potporu. Tijekom sna iznimno je važno osigurati okruženje u kojem ćemo se osjećati što ugodnije i sigurnije. Prije nego krenete u obnovu svojih jastuka, madraca i popluna važno je definirati što vam je točno potrebno i što će zadovoljiti vaše potrebe. JYSK je, kao lider u kategoriji proizvoda za spavanje, upravo iz tog razloga prošle godine pokrenuo svoju Školu spavanja, koja, ne samo da će vam pomoći u pravom izboru ovih proizvoda, nego će vam pružiti i pravo savjetovalište
Suradnica JYSK škole spavanja, gestalt psihoterapeutkinja Ana Žele kaže da dugotrajne nesanice mogu ostaviti vrlo negativne posljedice na naše zdravlje i stoga je izuzetno važno prepoznati nesanicu na vrijeme i pravovremeno liječiti jer je san jedna od vitalnih psihofizioloških funkcija kao što su hrana i voda, a samim time iznimno važan čimbenik za naše zdravlje.
Sad kada sve ovo znate, sjećate li se kad ste posljednji put zamijenili svoj madrac?