Tijekom ljeta, ritam naše svakodnevice koju smo uspostavili tijekom zimskih i proljetnih dana često je uzburkan produljenim sunčanim danima i zamamljivim večernjim vjetrom. A kako i ne bi? Dani su duži i topliji te svaki slobodni trenutak želimo provesti na svježem zraku. Stoga ni ne čudi što nam često san pati. Ali, jeste li ikada razmišljali o posljedicama ovih promjena?
Dok se dan produžuje, a noći se doimaju neodoljivo zavodljivima, lako padamo pod čaroliju produženih noćnih avantura, ne obazirući se na to da moramo ustati u ranu jutarnju zoru. Iako to može djelovati poput bezopasne odluke, postavlja se pitanje može li ta promjena naše spavačke rutine imati dublje posljedice?
U svakom slučaju, ne čudi nas da se u takvim trenucima suočavamo s umorom i manjkom koncentracije tijekom svakodnevnih obaveza. Nedavna istraživanja, obuhvaćajući gotovo 90 tisuća ispitanika, ukazuju na iznenađujuću povezanost između vremena kada legnemo spavati i zdravlja srca. Iza ovih saznanja leži neka posebna veza – očito, odlazak na počinak prije 22 sata ili malo kasnije ima svoje čari.
No, naravno, tu nema univerzalnog recepta. Svatko od nas ima svoj jedinstveni ritam. Za nekoga, “22 sata” može zvučati poput savršene harmonije, dok drugi možda osjećaju da su stvoreni za kasnonoćne taktove. No, naravno, današnja tehnologija toliko je napredovala, pa tako postoji alat koji može bolje “čitati” naše potrebe spavanja nego mi sami.
Tu na scenu stupa “Kalkulator spavanja” tvrtke Hillarys, koji funkcionira kao neka vrsta dirigenta našeg odmora. Za one koji više cijene količinu sna od njegove kvalitete, ovaj alat može biti ključna komponenta u pravilnom usklađivanju.
Ovaj kalkulator temelji se na prirodnim ritmovima tijela, kao na partituri koja seže duboko u našu unutrašnjost. Naš san je sličan simfoniji od 90-minutnih tonova. Ponekad je manje sna više, ako je usklađeno s našim unutarnjim ritmom.
Naravno, priča ne završava s odlaskom na spavanje. Važno je ne samo otići na vrijeme, već i pravilno se probuditi. Kalkulator uzima u obzir naše individualne želje i usklađuje se s našim prirodnim ritmovima, tako da se budimo svježi i osvježeni.
Malo smo istražili i prema ovom novom kalkulatoru, evo nekoliko nota za najbolji san ovisno o vremenu ustajanja.
Ako vaša budilica zvoni do 6 ujutro…
Najpametnije bi bilo da se pripremite za spavanje između 20:46, 22:16 ili možda čak 23:00.
Ako se probudite u 7 ujutro…
Optimalno vrijeme za zaspati bilo bi između 21:46 ili 23:16.
Ako vaša budilica zazvoni u 8 ujutro…
Razmotrite odlazak u krevet između 22:46, 12:16, 1:46 ili 3:16 ujutro.
Foto: Pexels, Unsplash