
Kad se govori o mršavljenju, većina automatski pomisli na broj kilograma na vagi. Međutim, upravo tu kreće najveća zabluda jer manji broj na vagi ne mora značiti da ste izgubili masno tkivo, a jednako tako veći broj ne znači nužno da ste se udebljali. Naime, razlika između gubitka kilograma i gubitka masti ključna je želite li izgledati bolje, osjećati se snažnije i postići trajne rezultate.
Gubitak kilograma znači da ste lakši, ali ta brojka uključuje sve što nosite u tijelu; vodu, mišiće, masnoće, pa čak i sadržaj probavnog trakta. Moguće je “izgubiti” dva ili tri kilograma u dan ili dva, ali to ne znači da ste smanjili salo. Vrlo često riječ je samo o izbačenoj vodi, praznijim crijevima ili manjem unosu hrane, dok s druge strane, gubitak masnog tkiva podrazumijeva da tijelo sagorijeva masne zalihe i smanjuje njihov udio u ukupnoj tjelesnoj masi – što je upravo ono što većina zapravo želi kada kaže da želi smršavjeti.
E sad, tu dolazimo do važne točke: mišići su teži i gušći od masnoće, ali zauzimaju manje prostora. Zbog toga osoba može imati istu ili veću tjelesnu težinu nego prije, a izgledati vidljivo zategnutije, čvršće i mršavije. Takve promjene često se ne vide na vagi, ali se vide u ogledalu. Isto tako, ako uz pravilnu prehranu redovito trenirate, posebice vježbe snage, moguće je da ćete dobiti na mišićnoj masi i paralelno gubiti salo. Rezultat: bolji izgled, ali ista ili čak blago veća težina.
View this post on Instagram
Kao što smo spomenuli, problem je što se mnogi i dalje vode samo brojkom na vagi. Pad kilograma često izazove osjećaj uspjeha, bez obzira na to što je gubitak možda došao nauštrb mišićne mase što nikako nije poželjno. Mišići su važni ne samo zbog izgleda, već i zato što podižu bazalni metabolizam i pomažu tijelu da troši više kalorija čak i u mirovanju. Gubitak mišića, s druge strane, dugoročno usporava metabolizam i otežava održavanje rezultata.
Još jedna česta zabluda je misao da više treninga znači bolje rezultate. Istina je da intenzivan kardio može brzo smanjiti težinu, ali ako zanemarite prehranu i trening snage, vrlo lako možete izgubiti više mišića nego masti. I obrnuto, ako redovito vježbate snagu i unosite dovoljno proteina, moguće je da vaga stagnira, ali se tijelo oblikuje i vizualno vidljivo transformira.
I zato, vaga je samo jedan od alata, ali nije glavno mjerilo napretka. Umjesto svakodnevnog vaganja, korisnije je pratiti obujam struka, bokova i bedara, fotografirati napredak, pratiti kako vam stoji odjeća…
Foto: Instagram/@rocky_barnes