Ako o sebi stalno pričate loše i sustavno se upozoravate, možda niste samo autorefleksivni, već se i gaslightate. Nasreću, postoje tehnike koje vam mogu pomoći

“Ovaj posao i nije tako loš, moglo bi mi biti gore” ili “Nisam dovoljno pametna za prijaviti se na ovo radno mjesto” neke su misli koje nam možda nekad prođu glavom i izraz su nesigurnosti, ali ako vam je teško uvjeriti se u suprotno ili osjetite da vam takve stvari često prolaze glavom, velika je šansa da se samosabotirate, odnosno – gaslightate.

Gaslighting je posljednjih godina postala popularna riječ. Odnosi se na vrstu psihičkog zlostavljanja u kojem se žrtva manipulira da posumnja u svoje misli, osjećaje, a ponekad čak i zdrav razum. Čujemo da se izraz često koristi u odnosu na romantične odnose, pa čak i na radnom mjestu, ali također je moguće internalizirati gaslighting. Kad se to dogodi, postajete sami svoj zlostavljač i autodestruktivni.

Kako god opisivali to što radite, riječ je o štetnoj navici koja vas tjera da preispitate sebe, kao i svoje snove i želje. To jako pogađa vaše samopouzdanje jer počinjete vjerovati da ne zaslužujete ništa bolje u svom životu. Također vas sprječava da donesete pozitivne promjene u svome životu. Primjerice, ako ne vjerujete u to da možete promijeniti posao ili se odseliti u drugu državu za boljim životom, nećete poduzeti korake i bit ćete dugoročno nezadovoljni sobom.

Kako otkriti da se samosabotirate

Problem s prepoznavanjem ove navike je taj da je većini ljudi to već praktički normalan način razmišljanja. Postoji nekoliko znakova da sami sebe gaslightate:

• Minimizirate vlastite osjećaje.

• Stalno krivite sebe.

• Sumnjate u sebe.

• Sami ste sebi najgori kritičar.

• Preispitujete sebe, uključujući i svoje pamćenje.

Ako stalno gledate negativno na stvari, ali u isto vrijeme mislite i da bi moglo biti gore – samosabotirate se.

Kako razlikovati samosabotažu od stvarne procjene

Lažemo sami sebi kad se uvjeravamo u nešto što jednostavno nije istina. Počnite tražiti dokaze vlastitih tvrdnji koje vam padnu na pamet. Jeste li doista “nesposobni” ili umanjujete svoje vještine? Bi li vam stvarno bilo gore na drugome poslu ili ga se ne usudite promijeniti?

Samozavaravanje vas ometa u potrazi za srećom i postizanju vaših ciljeva. Da biste doveli u pitanje ovakav način razmišljanja, prvo morate priznati problem i poduzeti korake da promijenite način razmišljanja. Ako mislite da vas gaslightanje obuzima, možda biste trebali razmisliti o savjetniku za karijere ili terapeuta, a u međuvremenu si pomozite na sljedeće načine:

1. Razmislite o tome zašto se samosabotirate. Je li vam to netko radio u obitelji ili romantičnom odnosu?

2. Potvrdite svoje emocije i iskustva. Nemojte zanemarivati ​​važnost svojih osjećaja. Umjesto toga, shvatite da je svaki od njih validan i da je u redu osjećati ih. Možete i zapisivati kako se osjećate pa da možete analizirati što točno osjećate.

3. Postanite samosvjesni. Ovo je velik dio emocionalne inteligencije, što vam pomaže postići opći uspjeh. Netko tko je svjestan sebe prepoznaje da ga vode njegove misli i emocije te je u stanju napraviti potrebne promjene u svom ponašanju.

4. Shvatite da briga o sebi nije sebična. Nemojte samo reći da biste voljeli imati vremena za tečaj joge, uvrstite ga u svoj dan. Pronađite vremena za odmor, recite “ne” kad se tako osjećate i slično. Sve su to male stvari koje vam uvelike poboljšavaju kvalitetu života.