Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru
EU se sukobljava s WHO-om oko prava transrodnih osoba na zdravstvenu skrb
U Europskoj uniji raste napetost između zemalja članica i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u vezi s pravima transrodnih osoba i pristupom zdravstvenoj skrbi. Prema najnovijem istraživanju TGEU, krovne organizacije za prava trans osoba, gotovo 50 % država članica EU-a još uvijek smatra “transseksualizam” psihijatrijskom dijagnozom koja je potrebna trans osobama za pristup određenoj zdravstvenoj skrbi.
Ovo stajalište protivi se smjernicama WHO-a, koje su 2019. godine reformirale klasifikaciju trans identiteta, uklanjajući ih iz kategorije mentalnih poremećaja. WHO je tada redefinirao pojmove vezane uz rodni identitet, zamijenivši “zastarjele dijagnostičke kategorije” novim terminima kao što su “rodna neusklađenost adolescencije i odrasle dobi” i “rodna neusklađenost djetinjstva”. Ovim promjenama nastojalo se omogućiti transrodnim osobama lakši pristup zdravstvenoj skrbi koja potvrđuje njihov rodni identitet.
Ipak, prema TGEU-ovoj zdravstvenoj karti, 12 od 27 zemalja EU-a, uključujući i Hrvatsku, i dalje koristi formalnu dijagnozu “transseksualizma” iz prethodne klasifikacije. Dodatno, pet zemalja koristi termin “rodna disforija”, dok Finska, Rumunjska i Slovenija koriste obje klasifikacije. Samo Malta, Danska i osam regija u Španjolskoj ne zahtijevaju psihijatrijsku dijagnozu kao uvjet za pristup zdravstvenoj skrbi.
TGEU upozorava da zahtjevi za dijagnozom pridonose stigmatizaciji i otežavaju pristup transspecifičnoj zdravstvenoj skrbi. Izvješće Vijeća Europe također ističe da se trans osobe suočavaju s brojnim preprekama prilikom pristupa kvalitetnoj i pristupačnoj zdravstvenoj skrbi, a procjenjuje se da najmanje 27 % trans osoba u Europi nema pristup specifičnim zdravstvenim uslugama.
Svjetska zdravstvena organizacija planira objaviti nove smjernice o transspecifičnoj zdravstvenoj skrbi 2025. godine, s ciljem davanja preporuka državama članicama kako bi se poboljšao pristup i kvaliteta zdravstvene skrbi za transrodne osobe.
Tragedija u Novom Sadu: Srušio se betonski krov željezničkog kolodvora
Novosadsku željezničku stanicu u petak je potresla stravična nesreća – betonski krov iznad ulaza iznenada se srušio, usmrtivši najmanje 11 osoba i ozlijedivši desetke drugih.
Na mjestu nesreće hitno su se okupili timovi hitne pomoći i spasioci, uključujući oko 80 stručnjaka, a teška mehanizacija odmah je počela uklanjati betonske ostatke. Među preživjelima koje su uspjeli pronaći je i 14-godišnja djevojčica koja je izvučena ispod ruševina. Još su dvije osobe pod betonom, s kojima su spasitelji uspostavili kontakt, dok su četiri osobe zbog teških ozljeda prevezene u bolnicu.
Premijer Srbije Miloš Vučević oglasio se o ovom nesretnom događaju, nazvavši ga “crnim petkom za cijelu Srbiju”. Vučević je također istaknuo kako je krov kolodvora izgrađen još 1964. godine, a trenutačno traje istraga koja bi trebala utvrditi uzroke urušavanja i odgovorne za tragediju.
Srbijanske željeznice u izjavi su navele da je urušena konstrukcija bila iznad ulaza u kolodvor te da nije bila obuhvaćena nedavnom obnovom stanice. No domaći stručnjaci za građevinu u medijima su istaknuli mogućnost da je posljednja obnova posredno izazvala promjene u strukturi zgrade, što bi moglo objasniti zašto je došlo do rušenja krova. Dok nadležni istražuju uzroke, tuga i šok šire se Novim Sadom i cijelom Srbijom, a građani se prisjećaju onih koji su u ovoj nesreći izgubili živote.
Španjolska pogođena razornim poplavama
Španjolska se suočava s jednom od najtežih prirodnih katastrofa u novijoj povijesti – smrtonosnim poplavama koje su do sada odnijele najmanje 205 života. Razmjeri tragedije su golemi, dok spasilački timovi pretražuju srušene zgrade i potopljena vozila, nadajući se da će među ruševinama pronaći preživjele.
Na poplavljenim područjima u tijeku je borba s vremenom, a stanovnici s nevjericom prebiru po ruševinama u pokušaju da spase preostale osobne stvari iz svojih razornih domova. Zbog razmjera katastrofe, mnogi se i dalje vode kao nestali, a dužnosnici strahuju da bi broj žrtava mogao dodatno porasti. Ova nesreća naglasila je potrebu za hitnim mjerama pomoći i obnove, dok zajednice pogođene ovom katastrofom pozivaju na solidarnost i podršku u ovim teškim trenucima.
Adidas i Kanye West postižu dogovor nakon godina pravnih sporova
Nakon godina pravnih napetosti, adidas je postigao prijateljsku nagodbu s reperom Kanye Westom, poznatim i kao Ye. Izvršni direktor adidasa, Bjorn Gulden, izjavio je da su sve nesuglasice sada dio prošlosti te kako nema financijskih obveza između dviju strana.
Surađivali su od 2014., stvarajući uspješnu liniju Yeezy, no suradnja je prekinuta 2022. nakon antisemitskih komentara Kanyea Westa. Posljedice tog prekida bile su velike, s nagomilanim Yeezy tenisicama vrijednima oko 1,2 milijarde eura. Adidas je odlučio prodati preostale modele, donirajući dio prihoda organizacijama protiv mržnje.
Europska agencija otkrila otrovne tvari u kozmetičkim proizvodima
Stotine kozmetičkih proizvoda dostupnih u Europskoj uniji sadrže otrovne tvari koje mogu ugroziti ljudsko zdravlje i okoliš, pokazalo je nedavno izvješće Europske agencije za kemikalije (ECHA). Agencija je provela inspekciju više od 4600 proizvoda iz 345 tvrtki u 13 zemalja EU, pri čemu je otkriveno da 6 % njih sadrži zabranjene kemikalije, uključujući i popularne artikle poput krema za sunčanje, ruževa i proizvoda za njegu kose.
Među štetnim tvarima pronađenima u analiziranim proizvodima posebno su istaknute PFAS kemikalije, poznate kao “vječne kemikalije” zbog svoje dugotrajnosti i otpornosti na razgradnju. Ove tvari, osim što zagađuju okoliš, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, poput poremećaja hormona, smanjene plodnosti te povećanog rizika od razvoja raka.
Europska agencija za kemikalije preporučuje potrošačima da pažljivo provjeravaju sastojke na etiketama, osobito na proizvode koji sadrže perfluorononil dimetikon i ciklopentasiloksan, tvari koje se često koriste u industriji ljepote, ali su iznimno štetne. Naime, mnogi proizvodi sadrže sastojke koje je EU već zabranila zbog njihove toksičnosti.
Iako kozmetička industrija tvrdi da poduzima mjere za usklađivanje sa zakonodavstvom, rezultate ovog istraživanja naziva “razočaravajućima”. Organizacija Cosmetics Europe istaknula je da je važno educirati proizvođače o sveobuhvatnim ograničenjima koja se primjenjuju na sastojke u kozmetici. Tvrtke poput švedske LH Cosmetics već su promijenile sastav svojih proizvoda kako bi uklonile PFAS kemikalije, naglašavajući svoju predanost sigurnosti potrošača.
ECHA u suradnji s Europskom komisijom radi na dodatnim zakonskim izmjenama kako bi zaštitila građane od štetnih tvari u svakodnevnim proizvodima. U tijeku je prijedlog za stroža ograničenja na više od 10 000 PFAS kemikalija, no taj će proces potrajati mjesecima. U međuvremenu, organizacije za zaštitu okoliša i zdravlja pozivaju potrošače na dodatni oprez, ističući da su trenutne regulacije nedovoljno učinkovite u zaštiti zdravlja i prirode.
Nevladine organizacije poput Health and Environment Alliance naglašavaju kako potrošači imaju pravo na transparentnost o sastojcima proizvoda koje koriste. “Potrošači moraju imati jamstvo da su proizvodi na tržištu EU sigurni”, rekla je Sandra Jen, predstavnica te organizacije.
Odgađanje odluka o zabrani opasnih kemikalija također izaziva zabrinutost. Prošlog je tjedna pučki pravobranitelj EU-a upozorio kako kašnjenja u donošenju odluka predstavljaju prijetnju za javno zdravlje jer kompanije nastavljaju koristiti kemikalije s potencijalno kancerogenim i toksičnim svojstvima.
Izabrana je riječ godine
Riječ “brat”, koju je britanska pjevačica Charli XCX ponovno uvela u mainstream kulturu, proglašena je riječju godine 2024. prema Collinsovom rječniku. Iako izvorno znači “derište” na engleskom jeziku, “brat” je preoblikovan u simbol samopouzdanja, neovisnosti i hedonizma.
Inspiracija za ovaj novi val značenja došla je iz Charlinog albuma “Brat”, koji je postao glavni trend na TikToku, pretvarajući estetiku u stil života. Na društvenim mrežama, “brat” predstavlja stav bez kompromisa, obilježen ljubavlju prema sebi i slobodom od društvenih očekivanja. “Brat” se oštro suprotstavlja ranijem idealu “clean girl” koji je promovirao jednostavnost, disciplinu i urednost. Umjesto zalizane kose i savršenog izgleda, “brat” slavi bunt, kreativnost i autentičnost.
Prema leksikografima Collinsa, riječ “brat” zauzela je vrh popisa zahvaljujući velikom prihvaćanju u društvenim medijima i popularnoj kulturi, odražavajući promjene u načinu na koji mladi gledaju na sebe i svoje mjesto u svijetu. U kontekstu novih generacija, ovaj izraz postao je sinonim za oslobađanje od očekivanja i izgradnju vlastitog identiteta.
Osim “brat”, na Collinsovu popisu našla se i riječ “era”, koja zahvaljujući Taylor Swift i njezinoj turneji “Eras” definira posebne faze u životu i karijeri. Druge riječi koje su se istaknule uključuju “yapping” za besmislene razgovore, “delulu” za osobe s nerealnim očekivanjima, te “rawdogging”, TikTok trend bilježenja dosade na dugim letovima.
Alex Beecroft, direktor Collinsa, primijetio je da su ovogodišnje riječi snažno oblikovane utjecajem generacija Z i alfa, što je ovu listu učinilo “najbrat” popisom do sada.
Krađa Warholovih djela u Nizozemskoj: ukradeni portreti kraljice Elizabete II. i Margrethe II.
Dva umjetnička djela iz poznate serije Reigning Queens američkog umjetnika Andyja Warhola ukradena su tijekom noćne provale u nizozemsku galeriju MPV u pokrajini Sjeverni Brabant. Incident je uzrokovao veliku materijalnu štetu na galeriji i okolnim zgradama, a nizozemska policija sumnja na uporabu eksplozivnog sredstva za provalu.
Lopovi su isprva odnijeli četiri sitotiska iz Warholove serije, ali su dva djela – portrete kraljice Beatrix od Nizozemske i kraljice Ntombi Tfwale od Eswatinija – ostavili u blizini galerije jer nisu stala u vozilo. Ukradeni su portreti kraljice Elizabete II i bivše danske kraljice Margrethe II., koja je abdicirala početkom ove godine.
Galerija MPV držala je četiri djela u pripremi za prestižni sajam umjetnosti PAN Amsterdam, gdje su trebala biti izložena i ponuđena na prodaju kao komplet. Ukupno, Warholova serija Reigning Queens obuhvaća 16 sitotisaka i prikazuje četiri kraljice iz različitih krajeva svijeta. Warhol, poznat kao predvodnik pop-arta, stvorio je seriju 1985. godine, dvije godine prije smrti.
Vrijednost Warholovih radova iz ove serije visoka je na tržištu – primjerice, portreti kraljice Elizabete II. prodani su za više od 500.000 funti svaki na aukciji u Sotheby’su 2022. godine. Istraga je u tijeku, a policija nastoji doći do tragova koji bi mogli dovesti do počinitelja.