Jeste li ikad osvijestili da vam ruka gotovo instinktivno poseže za mobitelom svaki put kad imate slobodnu minutu? Primjerice, dok čekate kavu, stojite u redu ili se samo na trenutak zaustavite? Međutim, u tom kratkom potezu krije se mnogo više od puke navike jer je riječ o duboko ukorijenjenom obrascu ponašanja koji ima veze s dopaminom, kemijskim “glasnikom” u mozgu poznatim i kao hormon ugode.

Dopamin je kemijska tvar u mozgu koja se aktivira svaki put kada doživimo nešto ugodno; banalno rečeno kada jedemo omiljeno jelo, primimo poruku od voljene osobe ili bilo što slično. Iako nas prirodno motivira da ponavljamo aktivnosti koje nam pričinjavaju zadovoljstvo, prečesto traženje takvih stimulansa može opteretiti živčani sustav, a u današnjem digitalnom okruženju mozak je gotovo stalno izložen raznim podražajima; od neprekidnih notifikacija i scrollanja, pa sve do brzih videa i fotografija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emili Sindlev (@emilisindlev)

Iako nam ti trenuci mogu djelovati kao kratkoročna distrakcija, dugoročno smanjuju našu sposobnost koncentracije, povećavaju razinu stresa i čine nas manje otpornima na dosadu. Upravo zato sve više stručnjaka upozorava na važnost dopamin detoxa – koncepta koji ne traži potpuno odricanje od digitalnih užitaka, već svjesno smanjenje količine vanjskih stimulansa kako bismo svom umu omogućili odmor i obnovu.

Što zapravo znači dopamin detox?

Dopamin detox nije klasičan detoks te se ne radi se o pokušaju da se dopamin “izbaci”  iz tijela. Umjesto toga, cilj je na neko vrijeme smanjiti aktivnosti koje brzo i intenzivno stimuliraju mozak, poput stalnog gledanja u ekran, skrolanja društvenih mreža, konzumacije brze hrane ili impulzivne online kupovine. Time se omogućuje mozgu da se odmori od stalnog traženja podražaja i ponovno nauči uživati u jednostavnijim, sporijim oblicima zadovoljstva.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anouk Yve (@anoukyve)

Kada smo neprekidno izloženi novim informacijama i kratkotrajnim nagradama, svakodnevne aktivnosti poput čitanja, šetnje ili razgovora mogu početi djelovati kao dosadne. To je znak da je mozak postao naviknut na stalnu stimulaciju i teško podnosi mirnije trenutke. Dopamin detox u tom kontekstu pomaže vratiti ravnotežu i već nakon nekoliko dana manjih promjena, poput ograničenja ekrana, mnogi primjećuju poboljšanu koncentraciju, veći osjećaj prisutnosti i nižu razinu unutarnjeg stresa.

Kako započeti?

Ne morate otići u kolibu bez interneta kako biste napravili dopamin detox. Dovoljno je unijeti nekoliko jednostavnih promjena u svakodnevicu. Za početak, isključivanje notifikacija koje vam zapravo ne trebaju, ograničavanje korištenja ekrana barem sat vremena prije spavanja i izbjegavanje multitaskinga, poput kuhanja uz stalnu zvučnu pozadinu, prvi su koraci.

Povratak analognim aktivnostima poput šetnje, pisanja rukom, čitanja knjiga ili crtanja može pomoći mozgu da se odmori. Također, jedan “dosadan” sat dnevno bez ekrana i vanjskih podražaja, tijekom kojeg misli slobodno lutaju, također je koristan. Takvim pristupom, dopamin detox nije kazna, već prilika da bolje upravljamo vlastitom pažnjom u svijetu prepunom distrakcija i kratkoročnih izvora prividne sreće.

Foto: Instagram/@hannaschonberg