Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle “ispod radara”, a velik su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije – u pozitivnom, ali i u negativnom smjeru
Doktor povezan sa smrću Matthewa Perryja priznao krivnju
Mark Chavez, jedan od dvojice liječnika optuženih za smrt Matthewa Perryja, zvijezde popularne serije “Prijatelji”, priznao je krivnju na američkom sudu. U srijedu, 2. listopada, Chavez je priznao da je sudjelovao u distribuciji ketamina, anestetika koji je uzrokovao Perryjevo predoziranje u listopadu 2023. godine. Chavez, koji se suočava s kaznom do deset godina zatvora, izjasnio se kao kriv na sudu pred sutkinjom Sherilyn Peace Garnett.
Matthew Perry, nama najpoznatiji po ulozi Chandlera Binga, imao je dugogodišnje probleme s ovisnošću, a njegova iznenadna smrt izazvala je šok među obožavateljima diljem svijeta. Nakon obdukcije utvrđeno je da je imao visoke razine ketamina u organizmu, što je dovelo do kriminalne istrage. Dva druga optužena, osobni asistent i poznanik, već su se izjasnila krivima. Drugi liječnik, Salvador Plasencia, optužen je da je kupovao ketamin od Chaveza i prodavao ga Perryju po znatno višim cijenama. Jasveen Sangha, zvana “Ketamine Queen”, optužena je za prodaju droge koja je dovela do Perryjeve smrti.
Chavez je priznao da je prodavao ketamin Plasenciji, uključujući doze koje je preusmjerio iz svoje bivše klinike. Pušten je uz jamčevinu od 50.000 dolara i zabranjeno mu je prakticiranje medicine, a očekuje se da će biti kažnjen u travnju.
Velika otpuštanja u Coca-Coli
Coca-Cola planira zatvoriti pet proizvodnih i logističkih lokacija u Njemačkoj, što će rezultirati gubitkom oko 500 radnih mjesta tijekom sljedeće godine. Ova odluka, koju je objavio Coca-Cola Europacific Partners (CCEP), dolazi kao odgovor na sve veću tržišnu konkurenciju i promjene u logistici u sektoru pića.
Zatvaraju se pogoni u Neumünsteru, Bielefeldu, Berlin-Hohenschönhausenu, Memmingenu i Kölnu, a trenutačno CCEP u Njemačkoj ima 14 proizvodnih objekata i ukupno 27 lokacija s oko 6500 zaposlenih. Iz CCEP-a su poručili da se nastoje učinkovitije iskoristiti proizvodni kapaciteti, posebno u zapadnoj Njemačkoj, gdje se nalaze mnogi objekti. Zatvaranje kelnskog pogona, koji zapošljava oko 600 radnika, predviđeno je za 31. ožujka iduće godine, a jedan od glavnih razloga zatvaranja jest nedostatak mogućnosti rasta. Uz zatvaranja, oko 505 radnih mjesta bit će ukinuto, dok se očekuje premještanje otprilike 207 zaposlenika u druge objekte.
CCEP je također najavio ulaganje u klimatski startup Pipeline Organics, koji se fokusira na proizvodnju obnovljive energije korištenjem otpadnih voda, što bi moglo značajno poboljšati ekološku održivost tvrtke. Prema riječima predstavnika CCEP-a, obnovljiva energija ključna je za njihovo smanjenje emisija CO2, a planiraju do 2030. godine koristiti 100 % obnovljive električne energije na svim svojim tržištima.
Švicarska i Italija redefiniraju granicu zbog otapanja ledenjaka
Švicarska i Italija preoblikovale su dio svoje granice zbog klimatskih promjena koje uzrokuju otapanje ledenjaka koji su tradicionalno označavali granicu između dviju zemalja. Ledenjak Theodul, smješten pod poznatim planinom Matterhorn, izgubio je gotovo četvrtinu svoje mase između 1973. i 2010. godine, izlažući stjenovito dno ispod leda i prisilivši susjede da preurede otprilike sto metara svoje granice.
“Značajni dijelovi granice definirani su vododjelnicama ili grebenima ledenjaka, firna ili vječnog snijega”, stoji u priopćenju švicarske vlade. “Ove formacije mijenjaju se uslijed otapanja ledenjaka.” Švicarska je službeno odobrila promjenu granice, dok Italija još uvijek čeka, ali budući da se radi o “manjoj korekciji granice”, samo Švicarska mora odobriti “konvenciju”.
Točne promjene granice bit će implementirane i objavljene nakon što obje zemlje potpišu sporazum. Očekivalo se da će granica biti pomjerena još od 2022. godine kada se planinski sklonište našlo u neizvjesnosti oko pripadnosti nekoj zemlji. Zadnje promjene granice odnose se na skijaško područje Matterhorn koje uključuje Zermatt, peti najveći skijaški resort u Europi, gdje skijaši i planinari slobodno prelaze između Švicarske i talijanske doline Valtournenche. Obje zemlje dogovorile su se da će prilagoditi granicu oko znamenitosti Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin.
Prema podacima, švicarski ledenjaci otapaju se brže no ikad, a između 2021. i 2023. godine Švicarska je izgubila deset posto svojih ledenjaka. Ljetni mjesec 2023. bio je najtopliji otkako se vode mjerenja, dok su temperatura i otapanje ledenjaka izazvali alarmantnu situaciju u cijeloj Europi.
Usamljenost i ovisnost o internetu su vodeći mentalni problemi 21. stoljeća
Usamljenost i ovisnost o internetu postaju vodeći problemi mentalnog zdravlja u 21. stoljeću, kako upozorava psihijatrica prof. Marijana Braš, prenosi Hina.
“Zbog nekontroliranog korištenja interneta i igrica, sve se teže nosimo s posljedicama”, rekla je Braš. Znanstvenici ističu da su problemi poput ovisnosti o internetu, neurorazvojnih poremećaja i usamljenosti sada u fokusu. Braš naglašava kako Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) predlaže da se ovisnost o internetu tretira kao ovisnost o duhanu.
U Hrvatskoj se povećava broj mladih ovisnika o internetu, a usamljenost među njima raste. Mnogi se povlače u ekstremnu socijalnu izolaciju, fenomen poznat kao “hikikomori” sindrom.
Ovakav razvoj događaja ne smije se ignorirati jer se iza brojki i statistika kriju stvarni ljudski životi. Usamljenost i ovisnost o internetu predstavljaju ozbiljnu prijetnju mentalnom zdravlju, posebno među mladima. S obzirom na to da se ove pojave sve više normaliziraju u društvu, kritično je da se hitno pokrene javna rasprava o utjecaju digitalnog svijeta na naše živote.
Mount Everest i dalje nastavlja rasti
Mount Everest, najviša planina na svijetu s visinom od 8848 metara, ne prestaje rasti. Kineski znanstvenici sa Sveučilišta za geoznanosti u Pekingu objavili su novu studiju u časopisu “Nature Geoscience”, koja otkriva da Everest svake godine postaje sve viši, i to zbog spajanja dvaju riječnih sustava.
Prema istraživanju, prije 89 000 godina spojili su se vodeni sustavi rijeke Kosi i rijeke Arun, što je rezultiralo godišnjim rastom Everesta od 0,2 do 0,5 milimetara. Očekuje se da je planina do sada narasla između 15 i 50 metara.
Znanstvenik Jin-Geo Dai objašnjava da se rast Everesta događa zbog podizanja kopnene mase kad se smanjuje težina površine uslijed erozije. Kad se teret poput erodiranih stijena ukloni, zemlja ispod se uzdiže, poput čamca koji se podiže kad se teret izbaci.
Osim Everesta, istim geološkim procesom koriste se i obližnji vrhovi Makalu i Lhotse, koji također profitiraju od promjena u riječnim sustavima. Kako se riječna korita urezuju, to uzrokuje dodatno podizanje planina.
Pink Floyd prodaje prava na glazbu Sonyju za 362 milijuna eura
Legendarni britanski rock bend Pink Floyd dogovorio je prodaju svog glazbenog kataloga i prava na ime i lik za 400 milijuna dolara (oko 362 milijuna eura) u suradnji sa Sony Musicom. Ovaj ugovor, o kojemu je prvi put izvijestio “Financial Times”, a zatim potvrdio “Variety’, jedno je od najvećih i najvrednijih poslovanja u posljednjih nekoliko godina, posebno s obzirom na to da je bend snimio klasične albume poput “Dark Side of the Moon”, “The Wall”, “Wish You Were Here”, “Animals” i “Piper at the Gates of Dawn”.
Ugovor obuhvaća prava na snimljenu glazbu, no ne i prava na autorska prava koja pripadaju pojedinačnim autorima. Prava na ime i lik uključuju prodaju robe, kazališne i slične licencije. Ovaj dogovor navodno je postignut unatoč desetljećima sukoba među članovima benda, osobito između Rogera Watersa i Davida Gilmoura.
Gilmour je nedavno izjavio za “Rolling Stone” da ga prodaja više zanima zato što želi izbjeći donošenje odluka i sukobe koji su vezani uz održavanje benda. “Nisam zainteresiran za to iz financijske perspektive. Samo me zanima kako se osloboditi “močvarnog bazena” koji je to bio već neko vrijeme”, rekao je Gilmour. Ova referenca na “močvarni bazen” vjerojatno se odnosi na napetosti između njega i Watersa, koje su nedavno eskalirale kada je Gilmour optužio Watersa za antisemitizam. Waters je prošle godine bio predmet istrage berlinske policije zbog nacističke uniforme koju je nosio na koncertu u glavnom gradu Njemačke. Pobijedio je na sudu, čime mu je omogućeno održavanje koncerta u Frankfurtu nakon što je grad pokušao otkazati događaj zbog optužbi za antisemitizam.
Chris Martin potvrdio da će 12. album Coldplaya biti njihov posljednji
Chris Martin ima loše vijesti za obožavatelje Coldplaya – nakon što bend objavi svoj deseti album, “Moon Music”, 4. listopada, Coldplay će izdati još samo dva “prava” albuma – a razlog se svodi na kontrolu kvalitete.
“Napravit ćemo samo 12 “pravih” albuma i to je to”, rekao je Chris Martin u intervjuu sa Zaneom Loweom iz Apple Musica. “Manje je više. Jako je važno da imamo taj limit.” Naglašavajući zašto si bend sâm nameće granicu, Martin je dodao: “Postoji samo sedam “Harry Potter” knjiga. Postoji samo 12 i pol albuma Beatlesa, otprilike isto toliko i Boba Marleya, dakle, svih naših heroja.”
Martin je uz to nadodao da ako bend nakon toga napravi “nešto zajedno i kreativno, osim turneje, onda će to biti nešto drukčije, ili će to biti sporedna stvar, ili kompilacija stvari koje nisu završili”. Unatoč datumu isteka koji si je bend sâm označio, Martin je rekao da Coldplay trenutačno ima više razloga za radost “nego ikad prije”.
Michael Rider nasljednik Hedi Slimanea u Celineu
Hedi Slimane, koji je proteklih sedam godina bio na čelu Celinea, službeno je objavio svoj odlazak, a LVMH grupa potvrdila je imenovanje Michaela Ridera kao njegovog nasljednika.
Glasine o tome da Celine razmatra suradnju s Michaelom Riderom, dizajnerom Ralpha Laurena, kružile su već mjesecima, a WWD je još u travnju izvijestio o potencijalnoj promjeni. Rider, koji je već radio u Celineu desetljeće prije nego što je prešao u Ralph Lauren, izrazio je oduševljenje povratkom: “Celine je kuća s vrijednostima koje su mi bliske, a njezina bogata baština pruža izvrsnu osnovu za daljnji razvoj.”
Michael Rider diplomirao je na Sveučilištu Brown 2002. godine, a karijeru je započeo s Nicolasom Ghesquièreom u Balenciagi, gdje je radio kao senior dizajner od 2004. do 2008. Nakon toga pridružio se Celineu pod vodstvom Phoebe Philo, radeći kao dizajnerski direktor punih deset godina, obilježivši zlatno doba brenda. Nakon Philoine ostavke 2017., Rider napušta Celine i 2018. postaje kreativni direktor Polo Ralph Laurena, gdje je revitalizirao preppy estetiku s modernim twistom. Ralph Lauren napustio je u svibnju ove godine.
Rider preuzima Celine od Hedija Slimanea, čiji je rad na brendu od 2018. izazvao kontroverzije, ali i uspjeh. Hedi Slimane bio je poznat po radikalnoj transformaciji kuće – uklonio je naglasak s imena Céline, uveo mušku kolekciju i redefinirao estetiku brenda. Iako je njegova prva kolekcija naišla na kritike zbog velikog odmaka od Philoina stila, Slimane je kasnije našao svoju publiku kombinacijom pariškog chica i rockerske estetike. Pod njegovim vodstvom, Celine je do 2023. postao treći najveći brend u portfelju LVMH-a, s godišnjom prodajom od 2,6 milijardi eura.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.