Živimo u svijetu u kojem su život i posao postali nezamislivi bez pametnih telefona i ekrana računala, a osim toga, društvene mreže također su sastavni dio naše svakodnevice. Koliko god se pokušali oduprijeti neprekidnom skrolanju, vjerujemo kako ćete se složiti s nama da je pregledavanje sadržaja online postalo gotovo pa prirodno. Međutim – s vremena na vrijeme, važno je osvijestiti da je potrebno napraviti digitalni detox!

Naime, uporaba tehnologije može izazvati stres, smanjiti produktivnost i odvući pažnju od važnih trenutaka ili pak obveza u stvarnom životu. Stoga, da ne bismo sami sebe pobijali, digitalni detox ne znači potpuno odustajanje od tehnologije – već pronalazak zdravog balansa.

Postavite granice kad koristite koji uređaj

Ako vaš posao zahtijeva stalnu uporabu računala i mobilnog uređaja, ključno je pronaći vrijeme za odmak od ekrana. Kad završite s radnim obvezama, odvojite trenutak za sebe i isključite uređaje. Primjerice, možete odlučiti isključiti telefon na sat vremena ili se unaprijed obvezati da večer nećete provesti pred laptopom. Naime, ovaj naizgled malen korak može značajno doprinijeti vašem odmoru i mentalnom resetu.

Zone bez tehnologije

Možda zvuči neobično, ali odredite “zone” u svom domu u kojima uređaji neće biti dopušteni, poput blagovaonice, spavaće sobe ili čak dnevnog boravka tijekom određenih sati. Na taj način stvarate prostor za potpunu prisutnost u trenutku – bilo da uživate u obroku s obitelji, razgovarate s najbližima ili osiguravate kvalitetan, neometan san. Zone bez tehnologije potaknut će vas na bolju povezanost s okolinom, pomoći vam da se opustite i stvorite zdravije granice između digitalnog svijeta i stvarnog života.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Martyna Rybka-Flis (@martynarybka)

Planirajte offline aktivnosti

Vrijeme koje biste inače proveli skrolajući zamijenite aktivnostima koje vas ispunjavaju – čitanjem knjige, kuhanjem, šetnjom ili sportom. Naime, ovo će vam pomoći da preusmjerite fokus i pronađete zadovoljstvo u stvarnim iskustvima.

Budite realni, a ne drastični

Digitalni detox ne mora značiti potpuni prekid korištenja tehnologije. Kao što smo spomenuli, krenite s malim koracima, poput smanjenja vremena provedenog na društvenim mrežama za 30 minuta dnevno ili isključivanja obavijesti koje vas neprestano ometaju. Na taj način postupno ćete stvoriti zdravije digitalne navike koje donose ravnotežu, ostavljaju vrijeme za druge aktivnosti i smanjuju osjećaj ovisnosti o ekranima.

Foto: Instagram/@eleanorpendleton