S obzirom na to da na je koža lica u prvom planu, krajnje je vrijeme da je pomno (o)čistite od naslaga prljavština i odumrlih stanica kože koje se gomilaju svakodnevno od vanjskih onečišćenja kako bi ona dobila toliko potrebnu energiju i zablistala punim sjajem.
Čišćenje kože lica
Čišćenje kože lica je važan korak u svakodnevnoj rutini njege kože. Redovno čišćenje pomaže u uklanjanju nečistoća, viška ulja, šminke i ostataka proizvoda sa kože, što može spriječiti nastanak akni, poboljšati teksturu kože i održava ju zdravom.
SVI TIPOVI kože
Niže su preporuke proizvoda koji su dovoljno blagi da ih ama baš svi tipovi kože mogu podnijeti, a efektivni su u svojoj funkciji čišćenja. Za ostale proizvode posjetite stranicu Grazia Best of Beauty gdje su izdvojeni najbolji od najboljih u posljednjoj godini.
Brend La Piel u svojoj ponudi ima nježnu pjenu za svakodnevno temeljito čišćenje lica ili skidanje makeup-a bez isušivanja, iritacija i osjećaja zatezanja nakon upotrebe. 8 antioksidativnih biljnih ekstrakata, glicerin i pantenol djeluju kao hidratacijski agensi, sprječavaju gubitak vlage i moguće isušivanje kože.
Frankly Good Milky Splash, inovativan je maslac za skidanje šminke i čišćenje lica koji topi sve tragove šminke i prljavštine, a kožu čini mekom, čistom i hidratiziranom. Sastav Milky splasha skinuti će i vodootpornu šminku, te SPF. Može se koristiti i za njegu okoloočnog područja, usana i drugih dehidriranih područja lica, a pogodan je i za mješovitu kožu.
Malinca Prirodni gel za čišćenje lica je Nježan gel za svakodnevno čišćenje svih tipova kože lica, pa i za osjetljivu. Sadrži čak 99 % prirodnih sastojaka.
MASNA koža
ŠTO SVE TREBA ZNATI Ovaj tip puti možda najviše od svih vapi za temeljitim tretmanom čišćenja, ali pri tome valja biti vrlo oprezan jer se kod problematične kože vrlo lako naruši prirodna pH vrijednost, tako da pretjerano tretiranje može dovesti do kontraefekta, odnosno, isušivanja prirodne hidrolipidne barijere i još veće pojave akni, prištića i neželjenog sjaja.
KAKO JE TRETIRATI Sredstvo za svakodnevno čišćenje masne kože mora biti dermatološki provjereno i antibakterijski, kako bi se spriječilo to da „kontaminiranim“ rukama kojima diramo lice, prenosimo bakterije s jednog dijela kože na drugi. S druge strane, ona ne smiju biti preagresivna i nikako ne bi trebala sadržavati alkohol, već moraju biti toliko blaga da se jedva ili uopće ne pjene i da nakon korištenja nemate osjećaj zatezanja kao da ste lice oprali deterdžentom za suđe.
Veliku pomoć će koža dobiti od specijalnih pročišćavajućih maski, osobito sa zagrijavajućim, toplinskim efektom, koje istovremeno izvlače dubinske prljavštine i uklanjaju površinsku masnoću. Kako ovo prvo može u prvi mah izazvati neželjeni efekt i pravu erupciju novih nepravilnosti na koži, u njihovom korištenju morate biti dosljedni kako biste vidjeli konkretne rezultate.
Skintegra u svojoj paleti proizvoda ima mikroeksfolirajući negranularni gel za čišćenje masne i mješovite kože sklone začepljenim porama i upalnim procesima. Zahvaljujući kombinaciji 2% salicilne kiseline i cinka već pri kratkome kontaktu (1 min) s kožom učinkovito otklanja višak sebuma i odčepljuje pore. Jedan korak koji zamjenjuje čišćenje i eksfolijaciju stvoren je za optimalnu minimalističku rutinu – ali i naprednu njegu prilikom koje pazimo da ne koristimo previše slojeva aktivnih leave-on proizvoda.
NORMALNA koža
ŠTO SVE TREBA ZNATI Iako je ovaj tip tena beskrajno zahvalan za njegu i održavanje, nikako nemojte zaboraviti na to da i ona na prijelazu godišnjih doba treba jedan veći pročišćavajući tretman, kako bi se uklonile nagomilane odumrle stanice i dovela nova energija u njene stanice.
KAKO JE TRETIRATI S obzirom na to da njoj pašu praktički sva „agregatna stanja“ čistača za lice, možete slobodno birati između gelastih, pjenastih, vodenastih, uljastih ili drugih oblika sredstava za čišćenje lica (ali i vrata i dekoltea), a za pojačani efekt, ostavite proizvod na licu desetak sekundi, a tek ga onda pomno isperite. Ovaj tip se može prati čak i sve popularnijim sapunom koji se sve češće koristi za skidanje šminke i čišćenje kože. Pri tome se možete poslužiti krpicama za pranje lica koje će se pobrinuti za to da baš svaka čestica prljavštine nestane s kože. Nakon toga obavezno koristite tonik za osvježavanje i dodatno čišćenje zaostalih nečistoća koji, osim toga, i priprema kožu za nanošenje kreme. Osim što je za ovaj tip preporučljivo raditi dvostruko čišćenje (naizmjenice uz pomoć dva proizvoda različite vrste, primjerice, prvo s kremastim losionom, a zatim pomoću gela za umivanje), ovaj ritual je potrebno prakticirati barem dva puta dnevno, ujutro i navečer, iako neki smatraju kako se može raditi i više puta tijekom dana.
SUHA koža
ŠTO SVE TREBA ZNATI Osim što je riječ o tipu kože, može se raditi i o privremenom stanju u koje povremeno može upasti bilo koja vrsta tena, a da je riječ o tome, najlakše ćete detektirati pomoću sivkastog tena, umornog izgleda i činjenice da ni najbolja šminka ne pomaže da koža izgleda blistavo kao inače.
KAKO JE TRETIRATI Kao prvo, treba što prije prijeći na novi režim čišćenja i proizvode koje smo koristili tijekom hladnih dana zamijeniti novim. Ako vam je koža strahovito isušena, najbolje ju je tretirati uz pomoć uljnih čistača koji je istovremeno i hrane i njeguju te na njoj ostavljaju zaštitni sloj. Također, možete posegnuti i za sredstvima koja ne zahtjevaju korištenje vode kao što je mlijeko ili losion. Dobar izbor su i micelarne otopine i ulja, a veliku pomoć će vam pružiti i sprejevi oplemenjeni mineralima ili nekim drugim sastojcima, kao što je hijaluronska kiselina, koji zadržavaju molekule vode i sprečavaju njihovo hlapljenje, a možete ih špricati po licu doslovno kada poželite. Osim kao sredstvo za dodatnu hidrataciju, ovakve proizvode možete koristiti i za dodatno čišćenje nakon što ste upotrijebili svoj uobičajeni proizvod.
Za čišćenje dehidrirane kože toplo se preporuča i korištenje spužvica za lice koje se mogu kombinirati s proizvodom za uklanjanje šminke ili samo s vodom (ovo potonje samo u slučaju kada na licu nije make-up ili ste ga već skinuli). Stanje će drastično poboljšati i novi gadgeti za čišćenje koji nježno, ali temeljito otklanjaju svaku naznaku prljavštine, a najbolje je nabaviti onaj koji ima i nastavak koji se koristi na koži tijela jer većina žena sa suhom kožom lica ima isti problem i na svim drugim dijelovima tijela.
MJEŠOVITA koža
ŠTO SVE TREBA ZNATI Kako je riječ o kombinaciji dva tipa kože, najlogičnije bi bilo primjenivati dvije vrste proizvoda za svake zone posebno, ali dobro je znati da postoje i proizvodi specijalno namijenjeni tretiranju baš ovakve vrste tena.
KAKO JE TRETIRATI Prije nego što započnete ritual čišćenja, bilo bi dobro napariti lice kako bi se otvorile pore, ali i trenutno omekšala i zategnula koža. Osim onih iz kućne radinosti, postoje i ‘parni strojevi’ koje možete po vrlo prihvatljivim cijenama nabaviti preko interneta, a na glasu su kao prave male saune za lice. Bez obzira na to koje proizvode koristite, budite temeljitiji tijekom čišćenja na dijelovima lica kao što su obrve, korijen, hrbat i vrh nosa, nosnice i sredina brade jer se tamo znaju nakupiti tvrdokorne nečisti koje mogu uzrokovati niz neestetskih problema. Također, barem dva puta tjedno na lice nanesite detox maske, dnevne ili noćne, kao i specijalne kreme, serume i piling-maske za noćno čišćenje kože.
OSJETLJIVA koža
ŠTO SVE TREBA ZNATI Kako je ona izrazito senzibilna i nikad ne znate kako će reagirati na neki sastojak, zlatno pravilo glasi da birate proizvode sa što manje sastojaka koji provjereno ne nadražuju kožu te djeluju protuupalno i smirujuće.
KAKO JE TRETIRATI Najbolje ju je svakodnevno čistiti specijalnim kremama koje istodobno djeluju i njegujuće, a, iako mnogi smatraju kako se ovom tipu tena nikako ne preporuča piling, to zapravo nije istina. Njega slobodno možete prakticirati uz uvjet da je riječ o blagom proizvodu s mikročesticama koji kožu više čiste prema kemijskom, nego mehaničkom principu.
Takvi su, primjerice, pilinzi od mekinja čiji se prašak prvo pomiješa u dlanu s vodom, a nakon što dobijete teksturu koja nalikuje na mokro brašno, time blago, ali temeljito izmasirajte lice. Također, da je neki piling dovoljno dobar za vašu osjetljivu kožu, znat ćete ako na njemu piše da se može koristiti za pilng lica i usana, jer je to gotovo siguran znak da je doista riječ o vrlo laganom tretmanu.
Esencijalna vodena otopina u obliku nemasnog gela brenda DEFENCE koristi se za svakodnevno čišćenje kože. Uklanja šminku i nježno čisti sve dijelove kože koji su izloženi djelovanju nadražujućih sastojaka ili su pojačano osjetljivi na uobičajene sastojke kozmetičkih proizvoda. Ova otopina čuva integritet hidrolipidne barijere i pomaže prevenirati pojavu crvenila kao posljedicu širenja i slabljenja krvnih kapilara. Nakon primjene nije potrebno dodatno ispiranje vodom. Oftalmološki je ispitana i osobito pogodna za pojačano osjetljivu kožu.
Ovaj izrazito nježan gel za čišćenje lica izgleda kao med, ali se dodatkom vode transformira u mliječnu emulziju. Na bazi je organskog meda i livadnih biljaka s antiseptičkim i umirujućim svojstvima. Ne sadrži klasične surfaktante, ne isušuje i ne uzrokuje osjećaj zatezanja, nego hidratizira, hrani i umiruje kožu. Prikladan je za sve tipove kože, a posebice za osjetljivu, reaktivnu i problematičnu kožu.
flash!
10 MINUTA ZA LICE BEZ PORA
Kako se ekspresno i na što dulje vrijeme riješitit mrskih mitesera.
Idealan „tajming“
Čišćenje lica najbolje je raditi neposredno nakon tuširanja ili, još bolje, kupke, jer će tople pare koje se nakupe u kupaonici i vlažni zrak otvoriti pore i učiniti da postanu savršeno podatne za čišćenje.
Kako ih ukloniti
Iako se neki ne mogu oduprijeti napasti pa ih sami istiskuju, tako možete izazvati podljeve i crvenila koji će još dugo ostati na licu, a mogu nastati i trajne „fleke“. Umjesto toga, lice tretirajte pilingom, maskom, flasterima i drugim proizvodima za izvlačenje i uklanjanje pora, a trenutno su najpopularnije crne maske, kao i sve druge na bazi ugljena.
Koji je idući korak
Lice prvo temeljito očistite tonikom koji će ukloniti zaostalu prljavštinu, smiriti kožu i zatvoriti pore, a tek kada se on potpuno osuši na koži, nastavite svoj uobičajeni ritual čišćenja i hidratiziranja, odnosno, hranjenja kože.
Za ubuduće
S obzirom na to da ovu pojavu ponajviše uzrokuje smog iz zraka, osim ako se ne preselite na selo, vrlo je vjerojatno da ćete u skoroj budućnosti trebati ponoviti ovaj ritual, a do tada koristite SPF kreme koje donekle blokiraju i smog iz zraka, kao i novu generaciju kremi koje se bore protiv onečišćenja iz zraka koje je postalo globalni problem čak i na ovoj razini.