
Vjerujemo da ne postoji osoba koja barem jednom nije bila na nekoj vrsti dijete ili potpuno “clean” načinu prehrane. Samim time, sigurni smo da ste upoznati s pojmom “cheat daya”, koji je i više nego popularan. Naime, riječ je o jednom danu kad si dozvolite nezdravu hranu, slatkiše i sve ono što ste za sada izbacili iz jelovnika
Iako se na prvi pogled čini kao dobar način za održavanje ravnoteže, cheat day zapravo uglavnom ima suprotan učinak. Tako umjesto da gradimo zdrav i opušten odnos prema prehrani, počinjemo razmišljati o hrani kroz krajnosti: kao o dobroj i lošoj, dozvoljenoj ili zabranjenoj, a takav način razmišljanja s vremenom vodi do nezadovoljstva, osjećaja krivnje i narušene ravnoteže u prehrambenim navikama te potencijalno ozbiljnijih poremećaja.
View this post on Instagram
Hrana nije moralna kategorija
Kao što smo naveli, jedan od najvećih problema koncepta cheat dayja je to što nas uči hranu dijeliti u kategorije. U takvom načinu razmišljanja, brokula je, primjerice, ispravna, a čips pogrešan, i svaki put kad posegnemo za nečim “zabranjenim”, osjećamo se kao da smo podbacili. No hrana nije moralna kategorija, ona nije ni dobra ni loša, već “gorivo”, užitak, dio kulture i svakodnevice. A u balansiranoj prehrani sve može imati svoje mjesto, pa čak i grickalice te prženi krumpirići iz omiljenog fast fooda.
Osim toga, stroge zabrane često izazivaju suprotan učinak, što nam je nešto više uskraćeno, to je želja za time veća. Ako tjednima izbjegavate slatko, sasvim je prirodno da ćete na cheat day pretjerati s količinom, što na kraju vodi do prejedanja i osjećaja krivnje.
View this post on Instagram
Cheat day nije nagrada
Još jedan problem s cheat day pristupom jest psihološki efekt koji nosi sa sobom. Mnogi ga doživljavaju kao dan kad se nagrađuju za pridržavanje pravila tijekom tjedna. No na taj način hrana postaje emocionalni ventil, tj. sredstvo za utjehu, nagradu ili kaznu umjesto da bude ono što bi doista trebala biti – podrška organizmu i izvor zadovoljstva. Zdrav odnos prema prehrani ne temelji se na strogim pravilima niti na podjelama, već je ključno naučiti slušati vlastite potrebe. Jesmo li stvarno gladni ili samo iscrpljeni? Želimo li nešto slatko zato što nas to veseli ili zato što smo pod stresom? Održiva i uravnotežena prehrana dopušta sve, ali bez krajnosti. Jedna čokoladica neće vam poremetiti plan, ali vikend prejedanja potencijalno hoće, čime ulazimo u začarani krug.
Stoga, težite načinu prehrane u kojem si svaki dan možete priuštiti ono što volite, bez osjećaja krivnje, bez pretjerivanja i bez potrebe za posebnim danom kad je sve dozvoljeno. Ne treba vam cheat day da biste uživali u komadu pizze, možete ga pojesti kad vam to stvarno odgovara jer tajna je u balansu.
Foto: Instagram/@lojsanwallin