Svakodnevica bez AI-ja mnogima je sada već daleka, posebice ako radite u digitalnoj industriji. ChatGPT, jedan od najpopularnijih alata, u kolovozu dobiva svoju novu inačicu koja bi trebala biti “pametnija” nego ikad

Sam Altman, CEO OpenAI-ja, u više je navrata najavio da najnoviji model popularnog alata dolazi ovog ljeta. The Verge, popularan neprofitni medij, sad je otkrio da inačica broj pet stiže već početkom kolovoza. Iako je Altman više puta naglasio da će novi model biti pušten tek kad u potpunosti bude usklađen sa svim internim standardima kompanije, granicu je teško odrediti budući da, prema Altmanu, AI postaje sve bolji kontinuiranim treniranjem. Iz tog su razloga razlike između modela podosta zamagljene jer, dok se razvija “petica”, “četvorka” se neprestano poboljšava što se više koristi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ChatGPT (@chatgpt)

Najveća promjena u odnosu na prethodne modele bit će fokus na “razumijevanju”, što znači da će novi chat razmišljati u logičkim koracima i time biti kvalitetniji u zadacima koji zahtijevaju sofisticiraniju vještinu promišljanja – pisat će kvalitetniji kôd, raditi podrobnije analize i trebao bi biti kreativniji. Štoviše, model bi trebao biti koristan čak i u sferi donošenja odluka te procjenjivanja prednosti i nedostataka različitih opcija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ChatGPT (@chatgpt)

Zanimljivo je da će GPT-5 zapravo kombinirati dva podmodela – one specijalizirane za dubinsko razumijevanje koje smo već spomenuli (modeli iz OpenAI serije “o”) i modele iz serije “GPT”, koji nisu bazirani na razumijevanju, već na što bržem obavljanju jednostavnijih zadataka.

Plaćene i standardne verzije, kao i dosad, razlikovat će se po svojim mogućnostima, osobito u obradi slika i audio-datoteka. Altman je otkrio da će modelom 5 svi korisnici imati pristup standardnoj inteligenciji, dok će postojati Plus i Pro pretplate za naprednije korištenje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ChatGPT (@chatgpt)

Već značajno osjećamo promjene u obavljanju posla koje se ne tiču operativnosti, već naše psihologije, ali i promjenu u svakodnevici – primjerice, mnogi ChatGPT koriste i za osmišljavanje treninga ili za recepte. Novi model zasigurno će donijeti još dublje promjene – kako u načinu na koji radimo tako i u načinu na koji živimo.