
Zaboravite na klasične muzejske postave, bijele zidove, tišinu i vaše korake koji odzvanjaju u praznom izložbenom prostoru, muzeju. U srcu pitoresknog Brusja na otoku Hvaru, Željka Zrnić Studio oživio je koncept muzeja na potpuno nov, intiman i intrigantan način. Brusje Heritage Museum nije samo još jedan postav – to je moderna interpretacija kabineta čudesa, fenomena koji je u renesansnoj Europi preoblikovao poimanje znanja i kolekcionarstva
Ovo mjesto posjetitelje vodi na neočekivano putovanje kroz vrijeme i to je ono po čemu se razlikuje od drugih (čak manjih) muzeja.
Brusje Heritage Museum
Zamislite ovo: umjesto sterilnih vitrina, ulazite u prostor koji odiše poviješću i pričama. Brusje Heritage Museum posvećen je ostavštini Marina Hraste, strastvenog kolekcionara čija je obitelj generacijama čuvala tragove vremena. Pomislite na renesansne aristokrate i znanstvenike koji su u svojim “kabinetima čudesa” sakupljali nevjerojatne predmete – od egzotičnih biljaka i životinja iz dalekih krajeva do drevnih artefakata i raritetnih umjetnina. Njihova je svrha bila prikazati sakupljačevu viziju svijeta, izazvati čuđenje i potaknuti na razmišljanje.
Upravo takav osjećaj nudi i Brusje. Marin Hraste, poput renesansnog sakupljača, brižljivo je prikupljao prirodne i uporabne predmete – od fosila starih tisućljećima i antičke keramike, pa sve do topovskih kugli iz bitke kod Visa ili staklenih prozora s venecijanskih galija. No njegova je zbirka puno intimnija i osobnija, prepuna predmeta iz svakodnevnog života čija je svrha danas gotovo zaboravljena – alati za izradu obuće, osobna pisma, pa čak i ukosnice. Ovo nije samo zbirka predmeta, to je vremeplov koji nas vodi u minula vremena i načine života koji su nestali.
Kabinet čudesa za 21. stoljeće
Fenomen kabineta čudesa, koji je u 16. i 17. stoljeću preplavio Europu, bio je više od puke zbirke. To su bili prostori u kojima se preklapala umjetnost, znanost i filozofija, gdje su se rijetki i neobični predmeti izlagali bez prevelike brige o njihovom podrijetlu ili kulturnoj pripadnosti. Cilj je bio fascinirati, educirati i inspirirati. Na Jadranu su se, pod snažnim utjecajem renesansne Italije, rani oblici ovakvih zbirki pojavljivali već u to doba, svjedočeći o bogatoj kulturnoj razmjeni.
Brusje Heritage Museum majstorski je preveo ovaj koncept u suvremeni prostor. Zbog ograničenosti prostora u šarmantnoj kamenoj konobi, Željka Zrnić Studio stvorio je inovativan dizajn: duge postamente s tri razine izlaganja – gornja površina i dva reda ladica prekrivenih staklom. Ovaj slojevit pristup omogućuje prikaz velikog dijela zbirke, organizirane po vremenu ili namjeni, istovremeno zadržavajući intimu “taktilnog iskustva” otvaranja ladica i otkrivanja blaga. Zaboravite na statične izložbe; ovdje vas potiču na to da istražujete baš kao što su to činili renesansni učenjaci.
Estetika, s pričom
Estetika je ovdje ključna. Umjesto očekivane kombinacije drva i kamena, postamenti su postavljeni na čelične noge u terakota ružičastoj boji, unoseći suptilnu dozu modernog. Eksponati su pažljivo grupirani na dvije nijanse bajcanog hrastovog furnira: topla smeđa za terakota keramiku i fosile te prigušena ružičasta za drvene i istrošene metalne predmete. Ovi detalji stvaraju nenametljiv kontrast i vizualno bogatstvo, dokazujući da se i u malom prostoru može postići grandiozan doživljaj.
Brusje Heritage Museum putovanje je kroz povijest, obiteljsko nasljeđe i izvanredan um jednog kolekcionara. Ako ste u potrazi za autentičnim iskustvom koje spaja povijest, umjetnost i dizajn, ovo je mjesto koje ne smijete propustiti. Dođite i otkrijte vlastiti kabinet čudesa u srcu Hvara. Muzej je otvoren za javnost od 2. lipnja 2025., svakog dana od 10:00 do 16:00.
Fotografije: Brusje Heritage Museum