Kako je na svom facebook profilu novinar i voditelj, jedno od najpoznatijih medijskih lica u Hrvatskoj, Aleksandar Stanković napisao – “Napisao sam knjigu u kojoj “izlazim iz ormara”, a nisam gej. Izdavač me moli da još ne govorim o čemu je riječ tako da za par dana opširnije. Najava je zajebantska, tema nije.” – tako smo odlučili podržati ga i skrenuti pozornost na ovu podmuklu mentalnu bolest.
Aleksandar Stanković – Depra
Kako je sam napisao u sljedećem statusu “voli se” s ovom bolešću četrnaest godine i knjigu je napisao kako bo pomogao ljudima koji pate da potraže liječnika. Depresija je podmukla bolest; možete bolovati, a naizgled nije vam – ništa. Svatko se na svoj način nosi s bolesti, no statistički dokazano i pokazano muškarci rjeđe traže pomoć od žena i utoliko je dragocjenija ova knjiga jer ju je napisao muškarac. Nadamo se da će upravo oni posegnuti za njom, uvidjeti da nisu sami i da trebaju i imaju svako pravo tražiti pomoć.
No što je depresija i kako se manifestira? Na portalu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo stoji tekst opisa bolesti i kako utječe na pojedinca i njegovu okolinu, prenosimo dio teksta: “Depresija je bolest koju karakteriziraju poremećaji raspoloženja kao što su dugotrajna tuga, nesposobnost uživanja u ranije ugodnim stvarima ili aktivnostima i duševna bol. Ona utječe na obavljanje najjednostavnijih svakodnevnih zadataka, ponekad s razornim posljedicama za odnose s obitelji i prijateljima i mogućnosti da se zaradi za život. Da bi se postavila dijagnoza depresije odnosno depresivne epizode, ovi simptomi trebaju trajati najmanje 2 tjedna. Ljudi koji boluju od depresije vrlo često imaju i neke od sljedećih simptoma: manjak energije, promjene apetita, nesanicu ili preveliku potrebu za snom, povećanu tjeskobu ili zabrinutost, smanjenu koncentraciju, neodlučnost, nemir, osjećaj bezvrijednosti, krivnje ili beznađa, misli o samoozljeđivanju ili suicidu.
Rizik od razvoja depresije se povećava sa stresom, traumatskim životnim događajima kao što su smrt voljene osobe ili prekid veze, fizičkim bolestima, problemima uzrokovanim konzumacijom alkohola ili droge, siromaštvom, nezaposlenošću, nepravilnom prehranom i nedovoljnom tjelesnom aktivnošću. Kod nekih osoba postoji i genetska, urođena predispozicija za razvoj depresije.
Stigma i diskriminacija koje prate mentalne bolesti, uključujući depresiju, dovode do kasnijeg prepoznavanja problema i odgađaju traženje pomoći, zbog čega liječenje traje dulje, a može doći i do težih posljedica kao što je samoubojstvo.
Depresija je bolest koja pogađa ljude svih dobnih skupina, svih društvenih slojeva i svih zemalja svijeta, te nije znak slabosti. Ona povećava rizik razvoja drugih nezaraznih bolesti kao što su dijabetes i kardiovaskularne bolesti, a depresija koja se javlja kod žene nakon poroda može utjecati na razvoj novorođenčeta. S druge strane, dijabetes i kardiovaskularne bolesti povećavaju rizik od depresije.”
Ako smatrate da bolujete od depresije, svakako potražite pomoć. Pomoć vam može pružiti liječnik obiteljske medicine, koji će sam prepisati lijekove ili će po potrebi pacijenta uputiti psihijatru. U slučaju hitnosti ili preference, i posjet psihijatru s privatnom praksom je preporučljivo. Samo da se ne odgađa dijagnoza i liječenje.
Fotografija: naslovnica knjige, Vjekoslav Skledar, Telegram, Unsplash