Akne su među najčešćim problemima kože i ne pogađaju samo tinejdžere već i odrasle osobe, posebno one s masnom, osjetljivom ili hormonski reaktivnom kožom. Mogu se pojaviti kao upaljeni prištići ili cistične akne, a uzroci su brojni, od genetike i hormona pa sve do stresa, kao i pogrešnih kozmetičkih proizvoda

Međutim, iako njega kože igra važnu ulogu u borbi protiv akni, važno je znati da neki uobičajeni sastojci mogu pogoršati stanje kože, začepiti pore ili izazvati dodatne iritacije.

Stoga u nastavku donosimo popis sastojaka koje biste trebali izbjegavati ako imate kožu sklonu aknama, uz objašnjenje zašto.

Alkohol

Iako se često koristi u tonicima i eksfolijantima jer ostavlja osjećaj čiste kože, alkohol može prekomjerno isušiti kožu. Samim time narušava njezinu prirodnu barijeru, izaziva iritaciju i potiče lučenje još više sebuma, što može dovesti do pojačane pojave akni.

Parfemi

Sintetski i prirodni mirisi često su iritansi, osobito kod osjetljive ili upaljene kože. Iako mirisi na bazi lavande ili citrusa djeluju umirujuće u aromaterapiji, u njezi kože mogu izazvati crvenilo, svrbež i pogoršanje akni.

Kokosovo ulje i kakao maslac

Iako su kokosovo ulje i kakao maslac odlični za njegu tijela jer dubinski hidriraju kožu, na licu mogu stvoriti suprotan efekt. Naime, riječ je o sastojcima koji su komedogeni, što znači da lako začepljuju pore i time povećavaju rizik od nastanka prištića, mitesera ili akni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eleanor Pendleton (@eleanorpendleton)

Lanolin

Iako je lanolin prirodni ovčji vosak koji omekšava i hidrira kožu, kod onih s masnom ili osjetljivom kožom može djelovati komedogeno, odnosno potaknuti nastanak akni. Naime, zbog svoje guste teksture i načina na koji ostaje na površini kože, lanolin može stvoriti film koji zadržava nečistoće i bakterije, čime se povećava rizik od upalnih procesa na koži.

Emolijenti i emulgatori

Emolijenti i emulgatori mogu biti problematični za kožu sklonu aknama jer neki od njih, poput izopropil miristata i palmitata, mogu začepiti pore i potaknuti nastanak akni. Iako su važni za hidraciju i teksturu proizvoda, određeni emulgatori također mogu isušiti ili iritirati kožu, što dodatno pogoršava stanje. Zato je važno birati nekomedogene proizvode prilagođene osjetljivoj i aknama sklonoj koži.

Silikoni

Silikoni se često nalaze u bazama za šminku i hidratantnim kremama jer zaglađuju teksturu kože. Unatoč tome što nisu nužno štetni, kod nekih osoba mogu stvoriti film na koži koji zadržava sebum i bakterije u porama, čime pogoršavaju postojeće akne.

Petrolatum

Petrolatum, poznat i kao vazelin, učinkovit je u zadržavanju vlage jer stvara zaštitni sloj na koži. Međutim, kod kože sklone aknama taj sloj može postati problematičan jer ne dopušta koži da “diše” i može zadržavati nečistoće, sebum i bakterije na površini. Zbog toga bi osobe s aknama trebale ovaj sastojak koristiti vrlo oprezno ili ga potpuno izbjegavati u svakodnevnoj njezi lica.

Foto: Instagram/@laurenireland