
Ljeto donosi bezbrižne dane, sunčanje, more i omiljene “beach” frizure, no ono što često zaboravljamo jest da sunce, sol i vjetar mogu ozbiljno oštetiti kosu. Stoga, baš kao što štitimo kožu od UV zraka, jednaku pažnju zaslužuje i naša kosa.
Visoke temperature, sunčeve zrake i slana morska voda isušuju vlasi, posvjetljuju boju, čine kosu lomljivom i beživotnom, a vlasište mogu dodatno iziritirati. Srećom, uz nekoliko jednostavnih navika i odgovarajuću njegu, kosa može ostati zdrava i sjajna tijekom cijelog ljeta.
Zašto je sunce štetno za kosu?
UV zrake razgrađuju keratin, osnovni protein u strukturi vlasi, zbog čega kosa postaje krhka, suha i sklona pucanju. Uz to, sunce djeluje poput prirodnog izbjeljivača, pa prirodna boja kose ili boja postignuta bojenjem može izblijedjeti i izgubiti sjaj. Sličan učinak ima i morska sol koja dodatno isušuje kosu i naglašava oštećenja, dok vjetar petlja vlasi i povećava trenje, što dovodi do pucanja vrhova i pojave čvorića.
View this post on Instagram
Kako zaštititi kosu?
Kape, šeširi i marame
Jedan od najpraktičnijih načina za zaštitu kose od sunca je fizička barijera, odnosno pokrivala za glavu. Šeširi sa širokim obodom ili lagane pamučne marame ne štite samo vlasi, već i vlasište koje je jednako osjetljivo na UV zrake. Naime, redovito izlaganje tjemena suncu može izazvati crvenilo, ljuštenje pa čak i opekline, osobito kod osoba s prorijeđenom kosom ili osjetljivom kožom. Osim toga, pokrivala za glavu smanjuju izloženost vjetru koji dodatno isušuje kosu i čini je lomljivijom.
UV zaštita za kosu
Kao što nanosimo SPF na kožu, i kosa zaslužuje svoju zaštitu od sunca. Sve je više proizvoda na tržištu, poput leave-in sprejeva, zaštitnih ulja, krema i seruma, koji sadrže UV filtre dizajnirane posebno za kosu. Ovi se proizvodi jednostavno nanose na suhu ili ručnikom posušenu kosu i ne ispiru se, što ih čini praktičnima za korištenje više puta tijekom dana, osobito na plaži ili prilikom boravka na otvorenom.
View this post on Instagram
Redovita hidratacija i hranjive maske
Tijekom ljeta kosa gubi više vlage nego inače, stoga ju je važno redovito nahraniti kako bi ostala meka, elastična i sjajna. Dubinske maske za kosu, koje se nanose jednom do dva puta tjedno, pomažu u obnovi oštećenih vlakana i vraćanju prirodne ravnoteže. Idealno je birati formule koje sadrže keratin (jača strukturu kose), hijaluronsku kiselinu (intenzivno hidratizira) te ulja poput arganovog, kokosovog ili makadamijinog koja hrane kosu bez otežavanja.
Što manje toplinskih uređaja i kemijskih tretmana
Kosa koja je već izložena suncu i moru osjetljivija je na dodatna oštećenja, stoga je ljeti preporučljivo izbjegavati fenove, pegle i figara. Toplina dodatno isušuje vlasi i slabi njihovu elastičnost, a bojenje i izbjeljivanje mogu znatno pogoršati stanje kose, osobito ako se provodi neposredno prije ili tijekom ljeta. Ako je moguće, ostavite kosu da se prirodno suši i birajte prirodnije metode oblikovanja. Također, odgodite agresivne kemijske tretmane poput trajnog ravnanja, minivala ili blajhanja dok ljetna sezona ne prođe.
View this post on Instagram
Pravilno raščešljavanje i stiliziranje
Kosa je najosjetljivija kada je mokra, odnosno tada je elastična i sklona pucanju. Nakon pranja, raščešljavanje započnite od vrhova, koristeći češalj sa širokim zupcima ili četku namijenjenu mokroj kosi. Izbjegavajte snažno povlačenje jer može uzrokovati mehaničko oštećenje. A kada je riječ o stiliziranju, najbolje je izbjegavati uske frizure poput visokih repova ili čvrstih pletenica koje zatežu vlasište. Umjesto toga, birajte lagane punđe, mekane pletenice ili puštenu kosu za opušteniji, ali sigurniji ljetni look.
Foto: Instagram/@angelina.lilienne