Briga o sebi nekoć je značila odmor nakon napornog dana, topao čaj, šetnju ili jednostavno nekoliko trenutaka tišine. Danas, u eri društvenih mreža i prepoznatljive estetske kulture, wellness je postao puno više od osobnog izbora; postao je svojevrsni oblik statusa

Tako wellness više nije samo niz navika koje prakticiramo zbog zdravlja i mentalne ravnoteže nego je sve češće i način na koji se predstavljamo svijetu. Od izbora hrane, skincare rutine ili pilatesa, do dizajna boce iz koje pijemo vodu, wellness se koristi kao alat za izgradnju osobnog identiteta. Tako estetika zdravlja i svjesnog življenja postaje dio osobne slike koju komuniciramo; ne samo prema drugima već i prema sebi.

Naizgled, riječ je o pozitivnim navikama – jer tko bi mogao imati nešto protiv brige o sebi? No upravo u toj prividnoj jasnoći krije se i zamka jer kad svaki ritual postane sredstvo dokazivanja, self-care počinje nalikovati na obvezu. Primjerice, ako vas preskakanje joge opterećuje više nego samo propušteno kretanje, ako vas preplavi krivnja zbog večeri bez skincare rutine ili ako osjećate da ste “zakazali” jer vikend nije bio ispunjen wellness sadržajem – možda ste se nesvjesno našli u paradoksu suvremenog self-carea.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Margaux Breton (@margauxbtn)

Sve ono što je trebalo služiti kao prostor za opuštanje i distancu od pritiska svakodnevice počinje se pretvarati u novi popis zadataka koje treba ispuniti zato da bismo ostali u balansu. A društvene mreže, s idealiziranim prikazima tuđih wellness trenutaka, dodatno pojačavaju osjećaj da uvijek postoji prostor za “još”.

Estetizacija zdravlja

U estetizaciji zdravlja često se gubi ono što bi wellness trebao poticati; autentičnost i raznolikost. Umjesto da bude osoban i prilagodljiv, on sve više poprima oblik univerzalnog ideala: istog za sve, ali zapravo dostupan tek nekima. I upravo tu leži problem; nema ništa loše u ritualima, njezi i svjesnom življenju. Problem nastaje kad svoju vrijednost počnemo mjeriti time koliko smo dobri u stalnom usavršavanju jer  tom trenutku više ni ne znamo činimo li nešto jer nam zaista godi ili zato što osjećamo da bismo trebali.

Zato prava briga o sebi ponekad znači jednostavno stati, usporiti i dopustiti si mir – bez plana, bez očekivanja!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hanna Schönberg (@hannaschonberg)

Foto: Instagram/@isabellemathersx