
Iako se na prvi pogled spoj jutarnjeg plesa, glazbe i party energije čini neobičnim, danas je to prizor koji sve češće viđamo u gradovima poput Londona, Berlina ili New Yorka. Umjesto mirnog ispijanja kave i brunch kulture, sve je više onih koji dan započinju na plesnom podiju
Naime, koncept jutarnjih partyja, poznat i kao jutarnji coffee party ili morning rave, već neko vrijeme puni alternativne prostore, cosy kafiće ili studije za jogu, a s porastom interesa za zdravije i svjesnije životne stilove, postaje sve popularniji oblik aktivnog početka dana. No što to zapravo privlači urbane kreativce i digitalne nomade da zamijene after work s before work euforijom?
View this post on Instagram
Više endorfina, manje mamurluka
Za razliku od klasičnih večernjih izlazaka, jutarnji partyji funkcioniraju po potpuno drukčijim pravilima. Nema alkohola, dima, buke u sitnim noćnim satima niti umora koji se vuče do poslijepodneva. Umjesto toga, atmosfera je svježa i poticajna, a dan započinje uz smoothieje, matcha latte, laganu jogu ili meditaciju te potom slijede DJ setovi koji podižu energiju bez ijedne čašice. No ono što ove evente čini posebnima nije samo format nego i duh zajedništva i ideja da dan možemo početi uz pokret, glazbu i ljude koji traže alternativu nečemu što nije izlazak, ali svejedno donosi osjećaj uzbuđenja i zabave.
U tom smislu, jutarnji partyji nisu samo zabava nego i postaju oblik svjesnog življenja. Povezuju se s rastućim globalnim pokretima koji promoviraju ideju da ples, izražavanje i zajedništvo ne trebaju biti vezani uz večernji eskapizam, već mogu biti svakodnevni ritual usmjeren na prisutnost, tijelo i unutarnji balans.
Od Brooklyna do Berlina: kako je sve počelo
Daybreaker je osnovan 2013. godine u New Yorku od strane Radhe Agrawal i Matthewa Brimera, a prvo događanje održano je 10. prosinca 2013. u podrumu kafića u Union Squareu, gdje se okupilo 180 prijatelja na ples u zoru bez opojnih sredstava. Cilj je bio stvoriti pozitivnu, svjesnu zajednicu koja slavi pokret, glazbu i međusobnu povezanost bez uobičajenih stimulansa noćnog života.
View this post on Instagram
Nakon uspjeha u New Yorku, Daybreaker se ubrzo proširio i na druge gradove poput San Francisca, Los Angelesa i Londona, a do 2017. postao je prisutan u čak 27 gradova diljem svijeta; od Amsterdama i Tokija do Buenos Airesa. Njihovi eventi nisu bili vezani uz klasične klupske prostore, već su se održavali na raznovrsnim i često neočekivanim lokacijama; muzeji, kazališni krovovi, urbane terase…
A Hrvatska?
Iako još uvijek u začetku, koncept jutarnjih partyja polako pronalazi svoj prostor i u Hrvatskoj. U gradovima poput Zagreba, Splita i Rijeke sve češće se organiziraju događanja koja spajaju kavu, zdrave zalogaje i urbanu glazbu u jutarnjim satima, dok ljetni festivali i retreatovi uvode popularne sunrise sessions.
View this post on Instagram
Ovakvi formati odgovaraju potrebama sve većeg broja ljudi koji žele više od klasičnog noćnog izlaska te traže sadržaj koji spaja zabavu i zdravlje, hedonizam i svjesnost. U vremenu u kojem se redefinira pojam izlaska, ples ujutro postaje ritual koji vraća osjećaj povezanosti i čak nadilazi aktualni trend. Riječ je o mikrorevoluciji protiv otuđenosti i preopterećenosti, a upravo tu Hrvatska, zahvaljujući svojim prirodnim ljepotama, lifestyle turizmom i odličnim potencijalnim lokacijama, ima priliku uhvatiti korak s globalnim pokretom i ponuditi vlastitu interpretaciju novog jutra.
Foto: Instagram/@marlene_rougier