Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog 15. svibnja ugostit će jednu od najperspektivnijih mladih umjetnica europske glazbene scene, Tamaru Rađenović. Ova mlada crnogorska sopranistica, koju je Forbes uvrstio na prestižnu listu “30 ispod 30” u kategoriji umjetnosti, već je ostvarila impresivnu međunarodnu karijeru; usavršavala se na Royal College of Music u Londonu, a bila je i učenica legendarne Montserrat Caballé

Nakon nastupa u dvoranama poput Carnegie Halla u New Yorku i londonskog Cadogan Halla, Tamara sada po prvi put nastupa u Zagrebu, gdje će se predstavit domaćoj publici koncertom “Od Carmen do Morriconea”.

“Nastup u Lisinskom za mene je velika čast i emotivni trenutak. Ta dvorana ima posebnu energiju, a publika u Zagrebu poznaje i cijeni istinsku umjetnost. Ovo je ispunjenje jednog sna i radujem se svakom tonu koji ćemo zajedno podijeliti, “ govori Tamara. Repertoar koncerta pažljivo je osmislila kako bi spojila snagu opere s emocijom filmske glazbe. “Kroz likove poput Carmen i melodije Morriconea želim da publika osjeti strast i priču koju svaka nota nosi.” U tom pristupu vodi ju savjet njezine učiteljice, legendarne Montserrat Caballé: “Ne pjevaj da bi impresionirala, pjevaj da bi dirnula.”

Nastup u Lisinskom tek je jedno od važnih poglavlja u bogatoj i dinamičnoj godini ove mlade umjetnice. Već u svibnju Tamara putuje u Japan, gdje će održati niz solističkih koncerata s renomiranim New Japan Symphony Orchestra. “Svaka publika ima svoju dušu,” govori Tamara. “Europa i Azija možda se razlikuju u mentalitetu, ali emocije su univerzalne. Upravo to me najviše ispunjava; mogućnost da glazbom premostim kulturološke razlike i dotaknem srca ljudi diljem svijeta.”

No Tamara ne želi da klasična glazba ostane rezervirana samo za koncertne dvorane i starije generacije. Svojom umjetničkom misijom nastoji klasičnu glazbu izvući iz okvira prošlosti i približiti je novim generacijama. “Želim da klasična glazba ostane živa, da mladima ne zvuči kao nešto što pripada muzeju, već kao umjetnost koja i danas ima što za reći. Važno mi je unijeti svježinu i suvremeni izraz, ali bez gubitka autentične ljepote koju ona nosi”, ističe. U tome joj pomažu i digitalne platforme, gdje njezini nastupi i izvedbe dosežu velike brojke pregleda.

Iako je najposebniji trenutak onaj kad dijeli glazbu uživo s publikom, Tamara jednako ozbiljno pristupa i digitalnom sadržaju. “Balans između klasične scene i digitalnog prostora dolazi prirodno kada ste iskreni. Živi nastup donosi intimnu čaroliju i razmjenu energije, dok digitalne platforme omogućuju da se poruka glazbe širi dalje, odnosno do onih koje možda nikad neću imati priliku doživjeti je uživo. Oboje ima svoju snagu, i zajedno čine cjelinu.”

Na pozornici dvorane Lisinski Tamaru će pratiti Simfonijski orkestar HRT-a, zbor “Ivan Goran Kovačić” te glazbeni gosti Matej Meštrović i Toni Nežić. “Doista sam počašćena time što ću nastupiti uz takve vrhunske umjetnike. Povezala nas je zajednička strast prema glazbi, a upravo ta sinergija daje koncertu posebnu dimenziju; emociju, zajedništvo i snagu koju publika osjeća. Ponosna sam na ono što smo pripremili i jedva čekam da to podijelimo s publikom. A za kraj imamo i malo iznenađenje.”

Nakon Zagreba, Tamaru čeka nastavak  intenzivne godine; koncert na EXPO izložbi u Osaki, zatim nastupi u Tokyju i Parizu, a godinu će zaključiti gala koncertom u Plavoj dvorani beogradskog Sava Centra, jedne od najvećih koncertnih dvorana u jugoistočnoj Europi. “Ova godina počela je vrlo intenzivno, ali svaki trenutak donosi toliko toga vrijednog. U Zagrebu sam doživjela izuzetno toplu dobrodošlicu, a posebno me razveselilo raditi s hrvatskim umjetnicima. Nadam se da će publika prepoznati emociju mog debija i kako će mi to biti poticaj da se uskoro vratim s novim programom.”

Foto: Privatni album, Instagram