Sama pomisao na žanr distopije u književnosti u meni budi onaj specifičan osjećaj istovremene nelagode i fascinacije. Orwellova “1984.”, ta nemilosrdna vizija totalitarizma, zauvijek je postavila kriterije za sve što sam iz tog žanra čitala. Istovremeno zastrašujuća i fascinirajuća, ova knjiga je postavila temelje žanra, barem u mojoj biblioteci. Nakon Orwella, svaka nova distopija neminovno se mjeri s tim monumentalnim djelom, tražeći onaj isti osjećaj jeze, pronicljivosti i, paradoksalno, istine

Knjige: Distopija

Jer u tim izmišljenim svjetovima često pronalazimo zrcalnu sliku naših vlastitih strahova i tjeskoba, samo pojačanih do groteskne krajnosti. A sad, zaronimo dublje u neke od novijih bisera ovog žanra, onih koji se usude igrati s tim nasljeđem na svjež i provokativan način.

Land of Milk and Honey, C Pam Zhang

Zamislite svijet u kojem je zrak toliko gust od smoga da je nebo postalo mit, a hrana davno zaboravljeni luksuz. C Pam Zhang nas u svojoj “Land of Milk and Honey” vodi upravo tamo, u blisku budućnost gdje je ekološka katastrofa izbrisala poljoprivredu i gurnula čovječanstvo na rub gladi. Naša naratorica, pripadnica “Generacije Jednodnevnica” s predviđenim kratkim životnim vijekom, napušta medicinsku školu i postaje kuharica. Ironično, zar ne? U svijetu oskudice, ona posjeduje vještinu koja je postala gotovo sveta.

Sudbina je odvodi u izoliranu zajednicu bogataša na talijansko-francuskoj granici, iznad smrtonosnog smoga. Tamo, okružena obiljem namirnica koje ostatak svijeta može samo sanjati, kuha za elitu koja financira tajnu biološku banku – utočište za genetski modificirane biljke i životinje, osmišljeno da spasi planet od samouništenja. No, ova oaza nade okružena je moralnim dvojbama. Je li opravdano skrivati resurse od gladnog svijeta? Koliko daleko smijemo ići u svojoj “dobroj namjeri” kada se ona sukobljava s demokratskim principima?

“Land of Milk and Honey”, C Pam Zhang

Zhang vješto secira klasne razlike i moralne kompromise u apokaliptičnom okruženju. Njezina proza je senzualna, gotovo opipljiva, posebno kad opisuje hranu – nekadašnje delicije koje postaju simbol izgubljenog svijeta. No “Land of Milk and Honey” nije samo mračna vizija budućnosti – ona postavlja bolna pitanja o našoj sadašnjosti, o cijeni preživljavanja i tankoj liniji između očaja i nade.

“Pink Slime”, Fernanda Trías

U knjizi “Pink Slime” urugvajske autorice Fernande Trías, svijet je uništen ekološkom katastrofom, a gradom hara crveni vjetar i otrovne alge. Distopija ovdje nije samo kulisa, već je duboko intimno iskustvo. Kroz oči neimenovane sredovječne žene, pratimo njezinu sumornu svakodnevicu kao njegovateljice dječaka Maura, čija nezasitna glad simbolizira sveopću izopačenost svijeta.

Njezini dani ispunjeni su posjetima bivšem mužu Maxu i majci, vezama koje je guše, ali ih ne može prekinuti. Prošlost je njezino utočište, “vrtuljak sjećanja” na kojem pronalazi utjehu u fragmentima ljeta na plaži i sjećanjima na voljenu njegovateljicu Delfu. Trías majstorski prepliće sadašnjost i prošlost, otkrivajući kako sjećanja blijede i kako ih tuga iskrivljuje.

“Pink Slime”, Fernanda Trías

“Pink Slime” nije samo priča o uništenom svijetu već i o unutarnjem pejzažu gubitka i nostalgije. Jezik je poetičan, a atmosfera klaustrofobična, što je svakako zanimljiva kombinacija. Kratki fragmenti na početku svakog poglavlja, poput usputno uhvaćenih šaputanja, dodaju sloj nelagode i propituju krhkost sjećanja. Iako povremeno djeluju suvišno, naglašavaju temu nestajanja i prolaznosti. Ova knjiga je bolna, ali prelijepa meditacija o ljubavi, gubitku i neumoljivom protoku vremena u svijetu koji nestaje.

“Mood Swings”, Frankie Barnet

Frankie Barnet u svom debitantskom romanu “Mood Swings” donosi svježu i satiričnu perspektivu na distopiju, onu koja rezonira s generacijom odraslom na internetu. Zamislite svijet u kojem su životinje, nakon godina zlostavljanja, odlučile uzvratiti udarac. Globalni napadi faune natjeraju kalifornijskog milijardera Rodericka Maevea da razvije zvučni signal koji briše sav životinjski svijet s lica Zemlje.

U Quebecu u periodu i fazi “novog normalnog”, Jenlena i njezina najbolja prijateljica Daphne, s diplomama engleskog jezika i manjkom životnog smisla, snalaze se kako znaju. Jenlena krade i preprodaje sobno bilje (koje je zamijenilo kućne ljubimce) i “glumi psa” usamljenim klijentima, dok Daphne radi u kafiću i hoda sa “canceliranim” glazbenikom Jordanom. Nad svime lebdi radikalni kult Mjesečevih Betlehema, opsjednut spašavanjem planeta. Kad Jenlena započne aferu s Roderickom Maeveom, neprijateljem broj jedan kulta koji želi ostvariti putovanje kroz vrijeme, njezin život ulazi u orbitu nevjerojatne privilegiranosti.

Barnet oštro secira hiperonline kulturu, nejednakost i klimatsku krizu kroz prizmu apsurda. Njezini likovi su istovremeno smiješni i duboko ljudski, balansirajući između naivnosti i cinizma. Inovativno, u tekst ubacuje elemente online svijeta – tweetove, Instagram poeziju, pa čak i crteže životinja i jednu fotografiju Teda Cruza. “Mood Swings” urnebesno su duhovita i istovremeno uznemirujuća satira koja će oduševiti ljubitelje inteligentnog i nekonvencionalnog pripovijedanja.

Fotografije: PR, Maia Habegger