
Ukratko – za neke može, dok za druge ne može. Međutim, stvari ipak nisu tako crno-bijele. Naime, živimo u društvu koje je mobilnije nego ikad, a to znači da svakodnevica od nas traži fleksibilnost i prilagodljivost, kako u poslu, prijateljstvu pa i partnerskim odnosima
Samim time, nije neuobičajeno da se partneri nađu u situaciji da zbog posla ili životnih okolnosti žive razdvojeno. I kao što smo naveli, brak na daljinu može funkcionirati, ali zahtijeva posvećenost, iskrenu komunikaciju i spremnost na prilagodbu.
Iako mnogima fizička razdvojenost djeluje kao prepreka, brak na daljinu može donijeti i određene prednosti. Budući da partneri nemaju priliku oslanjati se na svakodnevnu prisutnost, često razvijaju kvalitetniju i dublju komunikaciju, odnosno više razgovaraju, otvorenije izražavaju emocije i bolje slušaju jedno drugo. A kad se nađu zajedno, zajednički trenuci postaju dragocjeniji te ih parovi doživljavaju s više zahvalnosti. Za neke odnose, upravo ta udaljenost može ojačati emocionalnu povezanost i dati prostora za osobni razvoj, što dodatno učvršćuje međusobno povjerenje.
View this post on Instagram
Ipak, brak na daljinu nosi i konkretne izazove. Nedostatak fizičkog kontakta često dovodi do osjećaja usamljenosti, nesigurnosti i emocionalnog udaljavanja. Komunikacija može postati otežana zbog različitih rutina, vremenskih zona ili jednostavno umora, a u nekim slučajevima, partneri mogu početi idealizirati jedno drugo ili pak osjećati frustraciju jer svakodnevne probleme ne mogu rješavati zajedno. Također, postojeće nesuglasice mogu se pojačati budući da je za njihovo rješavanje često potrebna neposredna prisutnost i emocionalna bliskost.
Kako se nositi s razdvojenošću
Ključ održavanja braka na daljinu leži u otvorenoj i redovitoj komunikaciji u vidu iskrenih razgovora u kojima oba partnera mogu izraziti kako se osjećaju. Rutina također pomaže; dogovoreni videopozivi, virtualni “spojevi”, planiranje zajedničkih trenutaka i stvaranje osjećaja zajedništva čak i kad niste fizički zajedno. Naravno, povjerenje je temelj.
Važno je da oba partnera razumiju zašto su u takvom “aranžmanu” i da imaju zajednički cilj, bilo to ponovno spajanje ili određeni vremenski okvir razdvojenosti. Osim toga, treba se truditi da, kad god je moguće, organizirate susrete, pa makar i kratke. Fizička prisutnost, ma koliko rijetka bila, iznimno je važna za emocionalnu povezanost. Isto tako, korisno je razviti vlastite interese i podršku izvan odnosa; prijatelji, obitelj, hobiji i karijera mogu pomoći u održavanju psihološke ravnoteže i sprječavanju prevelikog emocionalnog oslanjanja isključivo na partnera.
View this post on Instagram
Što kad su u priči i djeca
Brak na daljinu postaje još zahtjevniji kad su u njemu prisutna djeca. Osim što partneri trebaju njegovati vlastitu bliskost, dodatan izazov jest usklađivanje roditeljskih uloga, svakodnevnih zadataka i emocionalnih potreba djece koja često osjećaju nedostatak prisutnosti jednog roditelja. U takvim okolnostima uglavnom dolazi do neravnomjerne raspodjele obveza, što kod partnera koji ostaje s djecom može stvoriti osjećaj preopterećenosti, a kod onog odsutnog osjećaj krivnje ili isključenosti. Kako bi obiteljska dinamika ostala stabilna, važno je održavati redovitu, iskrenu komunikaciju, uključivati djecu u kontakt s roditeljem koji nije prisutan te donositi zajedničke odluke koje djeci ulijevaju osjećaj sigurnosti, kontinuiteta i ljubavi.
Kad priznati da stvari ne funkcioniraju
Ipak, unatoč trudu i dobrim namjerama, brak na daljinu često ne uspijeva opstati. U situacijama kad komunikacija postane rijetka, kad jedan ili oba partnera više ne osjećaju motivaciju za održavanjem veze ili se među njima sve češće javljaju osjećaji ravnodušnosti, frustracije i emocionalnog umora, važno je iskreno sagledati stvarno stanje odnosa. Održavanje braka ili veze na daljinu ne ovisi samo o ljubavi i povjerenju već i o zajedničkim ciljevima, očekivanjima, obiteljskoj dinamici i planovima. Ako par ne dijeli istu viziju života ili ne vidi realnu priliku da se ponovno spoji na duže staze, dugotrajna razdvojenost može postati izvor stalne napetosti.
U takvim trenucima ključno je potražiti stručnu pomoć; bračno savjetovanje ili individualna terapija mogu pomoći da se prepoznaju dublji uzroci neslaganja i pronađu zdraviji načini komunikacije. Valja naglasiti i to da traženje stručne pomoći nije znak slabosti, već pokazatelj odgovornosti i spremnosti da se odnos njeguje ili, ako je potrebno, prekine na način koji poštuje obje strane.
View this post on Instagram
Zaključno, brak na daljinu nije jednostavan, ali može uspješno funkcionirati ako postoji jasno definirana vizija zajedničke budućnosti, međusobno razumijevanje i spremnost obaju partnera da ulažu u odnos. Svaki odnos ima svoje izazove, a oni na daljinu zahtijevaju dodatnu razinu predanosti i strpljenja. No, uz podršku, iskrenost i zajedničke ciljeve, i takav brak može postati snažan, stabilan i ispunjen.
Foto: Instagram/@helenowen