Kad čujemo pojam “predbračni ugovor”, većina nas automatski pomisli na slavne parove, milijunske iznose i ljubav koja se odvija pod budnim okom odvjetnika. No stvarnost je ipak nešto drukčija jer predbračni ugovori već odavno nisu isključivo stvar bogatih i slavnih. Naime, sve više “običnih” parova odlučuje se na ovaj korak prije ulaska u brak

Temeljna ideja braka jest potpuno zajedništvo u kojem se dijeli sve, od snova pa do računa. Isto tako, brak je nešto u što ulazimo s ciljem da traje zauvijek, stoga se predbračni ugovor u tom slučaju nikako  ne uklapa u koncept. Ipak, stvarnost današnjih odnosa pokazuje da parovi postaju sve svjesniji važnosti praktičnih i financijskih aspekata veze. Ljubav i emocije temelj su svakog odnosa, ali financijska sigurnost i jasno postavljena pravila također su ključni za dugoročnu stabilnost.

Upravo tu ulogu ima predbračni ugovor, odnosno pravno obvezujući dokument koji se sklapa prije braka i kojim se unaprijed definiraju imovinski odnosi među partnerima u slučaju da dođe do razvoda. Predbračni ugovor određuje što tko unosi u brak, što ostaje osobno vlasništvo, kako se zajednička imovina raspodjeljuje u slučaju razvoda i koja su međusobna prava i obveze partnera. Međutim, važno je naglasiti da ne postoji univerzalan obrazac sadržaja predbračnog ugovora jer je potpunosti individualan i prilagođava se potrebama i dogovoru para. To znači da svaki par može definirati vlastita pravila, u skladu sa svojim vrijednostima, okolnostima i željama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LISA MOTTL (@lisamottl)

Zašto su predbračni ugovori i dalje neugodna tema

Iako je predbračni ugovor u suštini praktičan dokument, mnogi ga i dalje doživljavaju kao hladan ili proračunat potez. U kontekstu uvriježenih očekivanja da brak podrazumijeva trajno zajedništvo, razgovor o mogućem prekidu i podjeli imovine prije samog vjenčanja nekima djeluje neprimjereno i zbog toga se tema predbračnog ugovora često izbjegava jer ju neki doživljavaju kao znak nepovjerenja i nedostatak romantike.

No u vremenu kad su razvodi sve češći, a ekonomska realnost sve nepredvidljivija, ideja predbračnog ugovora za neke je sve više prihvatljiva opcija jer ga doživljavaju kao svojevrsni oblik osobne odgovornosti, a ne znak hladne kalkulacije. I to nije nužno loša stvar jer ako možemo voditi otvorene razgovore o mentalnom zdravlju, granicama i emocionalnoj pismenosti, zašto ne bismo mogli i o novcu ili nekretninama?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)

Stoga predbračni ugovor ne treba nužno gledati kao znak nepovjerenja ili nedostatka ljubavi jer može odražavati zrelost, međusobno poštovanje i spremnost da se odnos dodatno osigura. Riječ je o svjesnom dogovoru koji ne umanjuje emocionalnu povezanost, već pokazuje da su partneri spremni otvoreno razgovarati o svim aspektima zajedničkog života. Naravno, uvijek će biti onih koji će ovakav pristup smatrati suviše racionalnim ili hladnim, ali u konačnici, najvažnije je da partneri otvoreno razgovaraju, razumiju međusobna očekivanja i zajedno pronađu ono što im najviše odgovara – s ugovorom ili bez njega.

Foto: Instagram/@juuliapuig