Početak treniranja u teretani uzbudljiv je korak, ali za mnoge i pomalo zbunjujuće iskustvo – posebno ako se s utezima, spravama i pravilnom tehnikom susrećete prvi put. Od izbora vježbi pa sve do pravilnog izvođenja pokreta, lako je osjetiti nesigurnost, a početničke greške često se događaju upravo zbog nedostatka pravih informacija

U želji za brzim rezultatima, početnici u teretani često nesvjesno rade pogreške koje ne samo da mogu usporiti napredak već i povećati rizik od ozljeda. Međutim, kako biste izbjegli zamke i maksimalno iskoristili svaki trening, razgovarali smo s trenericom Emom Serenčeš, koja nam je otkrila pet najčešćih pogrešaka koje početnici rade – i kako ih izbjeći. Ako ste tek krenuli s vježbanjem ili se prepoznajete u nekoj od ovih situacija – uz prave savjete lako ćete ih ispraviti i na sigurniji način postići željene rezultate.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ema Serenčeš (@ema.serences)

Zanemarivanje osnova i fokus na sitnice

U početku bi glavni fokus trebao biti na učenju osnova, pogotovo kada su u pitanju pravilno izvođenje vježbi i tehnika. Pravilna forma ključna je za sigurnost i dugoročan napredak, stoga je važno prvo savladati temeljne pokrete prije nego što se posvetimo detaljima.

Egolifting

Česta pogreška jest forsiranje prevelikih težina prije nego što se savlada ispravna tehnika izvođenja vježbi. Fokus bi uvijek trebao biti na pravilnom učenju pokreta i postupnom povećavanju intenziteta kroz težine, broj ponavljanja ili serije. Prevelik intenzitet bez dobre forme prije ili poslije će dovesti do ozljeda, što nikome nije cilj.

Zanemarivanje odmora

Mnogi početnici vjeruju da je svakodnevni trening ključ brzog napretka, no u stvarnosti vrijedi pravilo “manje je više”. Odmor je ključan za oporavak i napredak, stoga je važno imati dane predviđene za odmor/regeneraciju. Početnicima se preporučuje 2-3 treninga s opterećenjem tjedno. Također, odmor unutar samog treninga, poput pauza između serija i vježbi, ne smije se zanemariti jer omogućuje kvalitetniji i sigurniji trening.

Oslanjanje samo na motivaciju

Zvuči kao klišej, ali motivacija je kratkoročna i ne možemo se oslanjati samo na nju. Ključ dugoročnog uspjeha leži u disciplini. Čak i iskusnim vježbačima često se ne da trenirati, ali svejedno odrade trening. To je potpuno normalno i kod rekreativaca te je važno razviti naviku i voditi se disciplinom, a ne trenutačnim osjećajem.

Praćenje napretka isključivo kroz izgled

Ovo je poprilično učestala pogreška koja se sve više primjećuje. Izgled je samo jedan od benefita treninga, ali ne bi trebao biti jedini kriterij napretka. Fokusiranje isključivo na fizičke promjene može dovesti do frustracije jer rezultati često dolaze sporije nego što očekujemo. Umjesto toga, važno je pratiti i druge aspekte napretka – povećanje snage, bolju kondiciju, više energije i općenito bolje osjećanje u vlastitom tijelu.

Foto: Pexels, Instagram/@csb