Ova situacija zasigurno vam je poznata – barem jednom dnevno (a vjerujemo i više puta) zatekli ste sami sebe kako bez pravog razloga provjeravate telefon, skrolate kroz obavijesti ili neprestano osvježavate društvene mreže

Iako se ova navika na prvi pogled može činiti bezazlenom jer je postala sastavni dio svačijeg dana, dugoročno može imati negativan utjecaj na produktivnost, mentalno zdravlje i ukupnu kvalitetu života. Međutim, nema toga što svjesnim i ciljanim postupcima ne možemo promijeniti, pa tako postoje korisni trikovi kako smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu.

Za početak, isključite sve nepotrebne notifikacije

Danas nas mobiteli i sve aplikacije koje imamo, vole obavještavati o svakoj sitnici. Međutim, isključite obavijesti za aplikacije koje nisu ključne za vaš posao ili svakodnevne obveze. Društvene mreže, igre ili promotivne aplikacije mogu pričekati do trenutka kad im se uistinu želite posvetiti.

Zone bez mobitela

Ovo je jedna vrlo efektivna metoda, a radi se o tome da postavite pravilo da telefoni nemaju mjesto u određenim prostorima, poput spavaće sobe, blagovaonice ili dnevnog boravka tijekom obiteljskog vremena ili vremena kad je trenutak za opuštanje. Ova jednostavna promjena omogućit će vam da se bolje usredotočite na trenutke koji su doista važni te na ljude oko vas.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tine Van Cauwenberghe (@tinvcb)

Kad imate slobodnog vremena, ne hvatajte se mobitela

Čitanje omiljene knjige, šetnja prirodom, crtanje, pisanje dnevnika samo su neke od aktivnosti koje vam mogu pomoći da se kreativno izrazite i opustite um – bez mobitela. Također, bavljenje hobijima ili učenje nečeg novog sjajni su načini za kvalitetno provođenje vremena daleko od ekrana.

Mindfulness metoda

Kad primijetite da imate poriv provjeriti telefon, zastanite na trenutak i zapitajte se: “Je li ovo stvarno potrebno u ovom trenutku?” Ovaj jednostavan moment samorefleksije omogućuje vam osvijestiti navike i prepoznati situacije u kojima posežete za telefonom iz čiste dosade, a ne zbog stvarne potrebe.

Foto: Pexels, Instagram/@paulinaerdmann