Postoji mišljenje da trening snage, odnosno trening korištenjem kilaža u tren oka donosi nabildano tijelo, međutim, realnost nije niti približno takva. Naime, žene se često boje trenirati utezima jer misle da će već nakon nekoliko mjeseci poprimiti fizionomiju bodybuildera, no zapravo će se dogoditi to da će tijelo biti lijepo tonirano i zdravo

Stoga je vrijeme da predrasude o treningu snage kao “muškom treningu” ostavimo iza sebe i okrenemo se benefitima koje ovakav vid tjelovježbe donosi!

Jačanje mišića i toniranje tijela

Za razliku od klasičnog kardio treninga, koji troši kalorije samo tijekom vježbanja, trening snage povećava mišićnu masu, što dovodi do većeg trošenja kalorija i u mirovanju. Na taj način možete postići definirane mišiće i skladnu figuru bez povećanja obujma – jer dizanje utega ne znači nužno “nabildano” tijelo, već zategnuto i snažno.

Veća gustoća kostiju

Trening snage ključan je za zdravlje kostiju, posebno za žene koje su sklonije osteoporozi u kasnijoj dobi. Isto tako, redovito dizanje utega povećava gustoću kostiju, što smanjuje rizik od prijeloma i drugih ozljeda.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by bala (@bala)

Povećanje metaboličke brzine

Kao što smo naveli, mišićno tkivo troši više kalorija nego masno tkivo, čak i dok tijelo miruje. To znači da žene koje redovito treniraju snagu imaju tzv. brži metabolizam, što može olakšati održavanje zdrave tjelesne težine i spriječiti nakupljanje viška masnoće. Također, želite li izgubiti kilograme, fokus bi trebao biti upravo trening snage, a ne kardio trening, što je vrlo česta pogreška.

Poboljšanje držanja i smanjenje bolova

Suvremeni način života, osobito sjedilački poslovi, često uzrokuju loše držanje i bolove u leđima. Međutim, trening snage jača ključne mišićne skupine, poput donjih leđa, jezgre i ramena, što dovodi do boljeg držanja i smanjenja napetosti u mišićima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KAYLA ITSINES (@kayla_itsines)

Veće samopouzdanje

Osim fizičkih benefita, trening snage donosi i snažne psihološke prednosti. Neupitno povećava samopouzdanje jer svaki napredak, bilo da je riječ o povećanju težine ili poboljšanju izvođenja određene vježbe, jača osjećaj samouvjerenosti i mentalne snage. Naravno, trening snage pomaže i u regulaciji stresa jer stimulira lučenje endorfina – hormona sreće.

Bolja svakodnevna funkcionalnost

Trening snage pomaže ženama da budu fizički spremnije i snažnije, a to može poboljšati performanse u drugim sportovima, poput trčanja, biciklizma ili plesa. Također, snažni mišići olakšavaju i svakodnevne uobičajene aktivnosti.

Foto: Instagram/@sophiebatzloff