Svake dvije godine ljubitelji sporta diljem svijeta uživaju u novoj izvedbi Olimpijskih igara. Bilo da je u pitanju ljeto ili zima, jedno je sigurno – uvijek svjedočimo nevjerojatno inspirativnim sportskim pričama. Ove priče često su toliko snažne da zaslužuju filmsku adaptaciju – a rezultati su ponekad legendarni.
Tako su, tijekom godina, nastali mnogi filmovi inspirirani sportašima i Olimpijadom, ali samo su neki od njih postali klasici.
Iako je Olimpijada tek završila, ako već osjećate nostalgiju za dobrim sportskim pričama, imamo pravu stvar za vas – listu filmova koji će vam pomoći da ponovo osjetite duh najvažnije sportske manifestacije.
Filmovi koje vrijedi pogledati
Personal Best (1982.)
“Personal Best” je američki dramski film iz 1982. godine koji je napisao, producirao i režirao Robert Towne. Film prati odnos dviju atletičarki, Chris Cahill i Tory Skinner, čija ljubavna veza utječe na njihov sportski učinak. Mariel Hemingway glumi Chris, dok stvarna atletičarka Patrice Donnelly tumači ulogu Tory.
Film je poznat po svom prikazu LGBT teme u sportskom okruženju. Iako je dobio pohvale kritike, uključujući od poznatih kritičara Genea Siskela i Rogera Eberta, film nije bio komercijalno uspješan. Unatoč tome, ostao je značajan zbog svog hrabrog pristupa osjetljivoj temi.
Chariots of Fire (1981.)
“Vatrene kočije” (Chariots of Fire) britanski je film iz 1981. godine, koji prikazuje priču o dvojici atletičara, Ericu Liddellu i Haroldu Abrahamsu, koji se natječu na Olimpijskim igrama 1924. godine. Eric je pobožni kršćanin iz Škotske, dok je Harold engleski Židov koji se suočava s antisemitizmom.
Film istražuje njihove osobne borbe i motivacije, dok prikazuje njihov put prema olimpijskom zlatu. Režirao ga je Hugh Hudson, a film je osvojio četiri Oscara, uključujući nagradu za najbolji film. Poznat je i po nezaboravnoj glazbenoj temi skladatelja Vangelisa.
Foxcatcher (2014.)
“Foxcatcher: Priča koja je šokirala svijet” (eng. “Foxcatcher”) je američka biografska drama iz 2014. godine, koju je režirao Bennett Miller. Glavne uloge tumače Steve Carell, Channing Tatum i Mark Ruffalo, a scenarij potpisuju E. Max Frye i Dan Futterman. Film je svoju premijeru doživio na filmskom festivalu u Cannesu 2014. godine, gdje je bio nominiran za Zlatnu palmu, dok je Bennett Miller osvojio nagradu za najboljeg redatelja.
Radnja filma prati Marka Schultza (Channing Tatum), zlatnog olimpijca u hrvanju, kojeg bogataš John du Pont (Steve Carell) poziva na svoje imanje kako bi ga trenirao za nadolazeće Olimpijske igre u Seulu 1988. godine. Schultz, želeći se izbaviti iz sjene svog brata Davea (Mark Ruffalo), prihvaća ponudu. Međutim, du Pontova skrivena namjera i kompleksna osobnost ubrzo dovode Marka u opasan svijet manipulacije, što prijeti njegovoj karijeri i psihološkoj stabilnosti. Kako se du Pontova opsesija i paranoja pojačavaju, odnosi između braće i njihovog pokrovitelja postaju sve napetiji, vodeći prema tragičnom raspletu koji nitko nije mogao predvidjeti.
Freedom’s Fury (2006)
“Freedom’s Fury” dokumentarni je film o polufinalnoj utakmici u vaterpolu između Mađarske i SSSR-a na Olimpijskim igrama 1956. u Melbourneu, koja je postala poznata kao “krv u vodi”. Utakmica se odvijala u kontekstu Mađarske revolucije, koju je brutalno ugušila sovjetska vojska i ubrzo se pretvorila u nasilni sukob.
Film, koji su režirali Colin Keith Gray i Megan Raney Aarons, prati priču mađarskog igrača Ervina Zádora i njegovog tima te njihov sukob sa sovjetskim igračima. Dokumentarac također istražuje širi utjecaj revolucije na međunarodnu borbu za slobodu. Film je premijerno prikazan na Tribeca Film Festivalu i dobio je pozitivne kritike za prikazivanje važnog, ali često zanemarenog povijesnog događaja.
International Velvet (1978.)
“International Velvet” američki je film iz 1978. godine, režiran od strane Bryana Forbesa, i predstavlja nastavak popularnog filma “National Velvet” iz 1944. godine. U glavnim ulogama su Tatum O’Neal, Christopher Plummer, Anthony Hopkins i Nanette Newman. Radnja filma prati Saru Velvet Brown, tinejdžericu koja nakon tragične smrti roditelja seli iz Arizone u Englesku kako bi živjela sa svojom tetom Velvet Brown i njezinim dečkom Johnom. Velvet, koja je u mladosti bila uspješna jahačica, sada pomaže Sari da se poveže s konjem Arizona Pie, posljednjim potomkom Velvetinog legendarog konja The Pie. Sara pokazuje izuzetan talent u jahanju te biva izabrana u britanski olimpijski tim, gdje postiže veliki uspjeh i osvaja zlatnu medalju za svoju zemlju.
Film se djelomično snimao na Sveučilištu u Birminghamu, a premda je dobio mješovite kritike, ostao je upamćen kao emotivna sportska drama koja spaja generacije kroz ljubav prema konjima.
9.79* (2012.)
Film priča fascinantnu priču o kontroverznoj utrci na sto metara na Ljetnim olimpijskim igrama 1988. godine u Seulu, gdje je skandal s ilegalnom upotrebom supstanci zauvijek promijenio svijet atletike. Dokumentarac, objavljen u povodu 25. godišnjice utrke 24. rujna, osvjetljava probleme s dopingom u sportu te se fokusira na jedno od najvećih sportskih rivalstava 20. stoljeća između Kanađanina Bena Johnsona i Amerikanca Carla Lewisa. Johnson je 1988. osvojio zlatnu medalju, ali samo nekoliko sati kasnije, organizatori su objavili da je bio pozitivan na zabranjene supstance i oduzeli mu zlato, koje je potom pripalo Lewisu. Prvi put, svih osam atleta koji su sudjelovali u utrci, kao i nekoliko suvremenika, rekonstruiraju događaje i atmosferu tog vremena.
BAFTA nominirani redatelj, Daniel Gordon, prikazuje fascinantno razdoblje u kojem je zloupotreba steroida postala javna tajna među sportašima. S obzirom na to da su testiranja na droge bila u povojima i provodila se samo za vrijeme natjecanja, neki su sportaši riskirali kako bi maksimizirali svoju izvedbu bez detekcije, dok su oni koji nisu sudjelovali gledali s frustracijom kako se uvjeti natjecanja sve više narušavaju.
The Crash Reel (2013.)
“The Crash Reel” dokumentarni je film u režiji Lucy Walker, koji je premijerno prikazan 19. siječnja 2013. na Sundance Film Festivalu kao film otvorenja. Kroz 20 godina sportskih snimaka i verite materijala, film prati rivalstvo između Kevina Pearcea i Shauna Whitea, koje kulminira Kevinovom nesrećom koja mu mijenja život, kao i njegovim kasnijim povratkom. Film također prikazuje obitelj Pearce, uključujući Kevinovog oca, Simona Pearcea, te Kevinovog brata Davida C. Pearcea, koji opisuje svoju borbu s Downovim sindromom.
“The Crash Reel” premijerno je prikazan i na X Gamesu 23. siječnja 2013. u Aspenu, kao prvi film ikad prikazan na tom događanju. Film je dobio iznimno pozitivne kritike od strane kritičara i publike.
Na stranici Rotten Tomatoes, 96% od 46 recenzija kritičara je pozitivno, s prosječnom ocjenom 7.9/10. Konsenzus stranice glasi: “Pametan, suosjećajan i dirljiv, “The Crash Reel” koristi poznati format sportskog dokumentarca kako bi preokrenuo očekivanja i postavio izazovna pitanja o ambiciji i postignuću.” Na Metacriticu, film ima ocjenu 79 od 100, na temelju 15 recenzija, što označava “uglavnom povoljne” kritike.
Icarus (2017.)
“Icarus” je američki dokumentarni film iz 2017. godine, koji je režirao Bryan Fogel. Film je započeo kao istraživanje nedostataka postojećih sustava za otkrivanje sportaša koji koriste zabranjene supstancije za poboljšanje performansi. Međutim, projekt se promijenio kada je Grigory Rodčenkov, direktor Moskovskog antidopinškog laboratorija i Fogelov savjetnik, pobjegao iz Rusije i postao zviždač zbog pritisaka vezanih uz istragu Svjetske antidopinške agencije o dopingu u Rusiji.
Film je premijerno prikazan 20. siječnja 2017. na Sundance Film Festivalu, gdje je osvojio The Orwell Award, a Netflix je preuzeo prava na distribuciju te ga globalno pustio u streaming 4. kolovoza 2017. “Icarus” je 2018. godine osvojio Oscara za najbolji dokumentarni film.
16 Days of Glory (1986.)
“16 Days of Glory” je dokumentarni film iz 1985. godine o Ljetnim olimpijskim igrama 1984. u Los Angelesu, u Kaliforniji, režiran od strane Buda Greenspana. Film prikazuje živote i uspjehe istaknutih sportaša poput Mary Lou Retton, Edwina Mosesa, Carla Lewisa, Grega Louganisa i Michaela Großa.
Ovaj film donosi jedinstveni prikaz Olimpijskih igara kroz intimne portrete sportaša i događanja, pružajući gledateljima uvid u iskustva koja televizijski prijenosi često ne prikazuju. Prikazuje se sve, od svečanog otvaranja do zatvaranja igara, uz naraciju Davida Perryja i glazbenu izvedbu Plácida Dominga.
Postoji nekoliko verzija filma, uključujući kino verziju koja traje gotovo dva i pol sata, te šestosatnu televizijsku verziju koja je prikazana na PBS-u kao mini serija u srpnju 1988. godine.
Miracle (2004.)
“Miracle” je američki sportski film iz 2004. godine, u režiji Gavina O’Connora, koji prati nevjerojatnu priču o pobjedi američke muške hokejaške reprezentacije na Zimskim olimpijskim igrama 1980. godine. Ta je pobjeda, protiv favorizirane i iskusne sovjetske ekipe, postala poznata kao “čudo na ledu”. Glavnu ulogu trenera Herba Brooksa tumači Kurt Russell, uz Patricia Clarkson i Noaha Emmericha u sporednim ulogama.
Film je premijerno prikazan 6. veljače 2004. godine i ostvario je zaradu od 64,5 milijuna dolara na proračun od 28 milijuna. Kritičari su ga pozitivno ocijenili, a posebne pohvale dobila je Russellova izvedba.