Ako želite da vam šminka bude besprijekorna, trebat će vam dobar korektor. Kako odabrati i koristiti korektor i izbjeći najčešće pogreške.
Nakon što se pojavio na tržištu dekorativne kozmetike, korektor je neizostavan dio make upa svih onih koji žele izgledati besprijekorno. No, još uvijek nije svima jasno kako odabrati korektor i kako pravilno koristiti ovaj alat za kamufliranje podočnjaka i ostalih nesavršenosti na licu. Slijedi vodič za korištenje korektora koji će riješiti sve vaše nedoumice.
Kako odabrati i koristiti korektor: Najčešće nedoumice
Kakvi korektori postoje
Korektori mogu biti u nekoliko formata, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Ne postoje univerzalni oblici, pa teksturu morate odabrati prema svojim potrebama.
Tekući korektor
Možda najprikladniji format. Može doći s ugrađenom četkicom ili spužvicom, s aplikatorom poput sjajila za usne ili se prodaje u tubi ili bočici s dozatorom. Potonji su, usput, najhigijenskiji – bakterije će teže kontaminirati proizvod. Tekući korektori idealni su za suhu kožu i obično sadrže hidratantne sastojke.
Olovka
Dosta je guste teksture i ostavlja neproziran ton na koži. Ovi korektori su dobri u maskiranju vidljivih mrlja na koži. To mogu biti bijele staračke pjege, tragovi akni, prištići i blago crvenilo. I, naravno, lako mogu sakriti posljedice neprospavanih noći.
Stick
Tekstura je slična prethodnoj opciji – korektor u olovci, ali još uvijek ima gušću i manje osjenčanu teksturu. Neophodno ako stvarno trebate maskirati problematična područja, a nesavršenosti pokrivaju prilično veliko područje. Pogodno za prikrivanje tamnih krugova ispod očiju, pjega, staračkih pjega i proširenih kapilara.
Krem korektor
Ugodne je teksture koja se lako nanosi prstima, kistovima i spužvicama. Najčešće nije prikladan za masnu kožu jer zbog svoje meke (često bogate uljima) teksture već nakon nekoliko sati zna “isplivati” otkrivajući sve nedostatke. Savršeno skriva tamne kolutove ispod očiju i male, suptilne mrlje.
Kako odabrati korektor
Žuti korektor
Ako su vam podočnjaci plavi, s ljubičastom nijansom, onda uzmite žuti korektor. Omekšat će ton vaše kože i približiti ga “zdravijoj” nijansi.
Pink korektor
Ako područje ispod očiju ima maslinastu, zelenu nijansu, onda je bolje uzeti korektor s ružičastim podtonom.
Svjetliji korektor od tona kože
Ako malo spavate, a oči su vam uokvirene podočnjacima, odaberite korektor koji je svjetliji od tona vaše kože.
Kako se nanosi
Korektor se mora nanositi u nekoliko faza. Prvo nacrtajte trokut. Zatim nanesite korektor na cijelo područje donjeg kapka, blendajući prema dolje. Na ovaj način morate skicirati cijeli trokut. Zatim spužvicom ili prstima pažljivo izblendajte rubove tako da se stope s ostatkom tona. Sada svjetlijom nijansom istaknite udubine na unutarnjim kutovima očiju – ova optička iluzija otvorit će vam oči i ublažiti nesavršenosti.
Izbjegnite najčešće greške prilikom korištenja korektora
Nanosite ga preko pudera
Uloga korektora je prekriti sve one veće nedostatke na licu. I tek kada ste ga pravilno nanijeli i zakamuflirali sve što je potrebno, tek onda stavite puder. Inače će šminka izgledati neuredno i neujednačeno.
Koristite puder umjesto korektora
Svrha pudera je ujednačavanje tena. Međutim, podloga se ne može uvijek nositi s tako teškim područjima kao što je područje oko očiju. Nadalje, vizažisti preporučuju nanošenje pudera neposredno ispod očiju jer nije prikladan za tako osjetljivu kožu.
Ne koristite primer
Ako vidite da je vaša koža izgubila prijašnju čvrstoću i elastičnost, a oko očiju su se pojavile bore, onda je podloga za korektor jednostavno neophodna. Primer će pomoći zagladiti kožu, a korektor se neće nakupljati u borama.
Ne koristite četkice i spužvice
Ako trebate pokriti malu površinu korektorom, onda nećete pronaći bolji alat od četke ili spužvice. To će pomoći da se proizvod ravnomjerno rasporedi i stopi s ostatkom šminke. Nemoguće je postići ovaj učinak prstima.
Foto: Pexels