Kemijski piling je proces kojim se uklanja mrtva koža i nečistoće iz dubokih slojeva kože. Zašto nam to treba? Da bi koža bila sjajna i zdrava.
O tome se stalno priča jer – istina je – kemijski je piling jedan od najbržih i najučinkovitijih načina za postizanje zdrave, blistave i mladenačke kože. No, uz sva ova pozitivna iskustva, susrest ćete se i s upozorenjima, jer sve što je učinkovito, ujedno je i agresivno. Pomažemo vam odlučiti je li kemijski piling pravi izbor za nas, kakve rezultate očekivati i kako odabrati prave sastojke.
Što je kemijski piling?
Kemijski piling je postupak u kojem se kemijska otopina nanosi na kožu kako bi se uklonili slojevi mrtvih stanica i nečistoća. Koža nakon kemijskog pilinga je mlada i zdrava, dakle glatka i sjajna. Nova koža je glatkija. S laganim ili srednjim kemijskim pilingom, možda ćete se morati podvrgnuti postupku više puta kako biste postigli željene rezultate.
Kemijski pilinzi ulaze duboko u kožu i izvlače sve one nečistoće i zagađivače koji su prepreka koži da bude glatka i sjajna. Glavne kemikalije koje se koriste u kemijskim pilinzima su alfa-hidroksi kiseline (AHA), beta-hidroksi kiseline (BHA) i poli-hidroksi kiseline (PHA). Korištenje kemikalija zvuči zastrašujuće, ali ako koristite pravu kiselinu u pravoj koncentraciji, tada dobivate iznimno učinkovit kozmetički postupak.
Kemijskim pilingom se tretiraju bore, hiperpigmentacije kože i ožiljci – najčešće na licu. Može se raditi samostalno ili u kombinaciji s drugim kozmetičkim zahvatima. I može djelovati na različitim dubinama kože, od laganih do dubokih pilinga.
Koje supstance se koriste za kemijski piling?
Kemijski piling se uglavnom izvodi pomoću tri glavne skupine kiselina – AHA, BHA, PHA. Razlika između njih je uglavnom u stupnju prodiranja u slojeve kože i agresivnosti. Stoga je vrlo važno odabrati pravu kiselinu za svoj tip kože.
Alfa-hidroksi kiseline (AHA)
AHA se obično dobivaju iz biljaka i voća i prilično su nježne ako koristite niske koncentracije. Djeluju tako da razgrađuju “ljepilo” koje drži mrtve stanice i nečistoće na epidermisu (najdubljem sloju kože). Osim svojih svojstava pilinga, također su izvrstan humektant, što znači da će izvući vlagu iz okoline kako bi hidratizirali vašu kožu. To ih čini odličnim izborom za sve sa suhom, normalnom i osjetljivom kožom. Neke od dobro poznatih AHA su glikolna kiselina, mliječna kiselina, jabučna kiselina, vinska kiselina, limunska kiselina. Ako ste početnik, trebali biste početi s najnižom koncentracijom od oko 2-5% i ograničiti upotrebu na dva puta tjedno. Nakon što se vaša koža navikne na ove sastojke, oni mogu postati dio vaše dnevne rutine.
Beta-hidroksi kiseline (BHA)
BHA su kiseline topive u ulju, pa im je lakše prodrijeti duboko u pore i izvući prljavštinu koja ih začepljuje. Također su vrlo učinkoviti u ubijanju bakterija. To ih čini odličnim izborom za one s masnom kožom, kožom sklonom aknama i normalnim tipovima kože. Salicilna kiselina je najpoznatiji BHA. Za početnike se preporučuje započeti s korištenjem dva do tri puta tjedno, a potom prijeći na svakodnevnu upotrebu.
Poli-hidroksi kiselina (PHA)
PHA je mlađa i nježnija sestra AHA. Njihova je molekularna veličina veća nego u slučaju AHA i BHA, pa ne mogu prodrijeti duboko u kožu. To ih čini nježnima, što ih čini izvrsnim izborom za one koji tek počinju kemijski piling ili one s osjetljivom kožom. Također izvrsno djeluje na osobe s rosaceom, crvenilom i ekcemom.
Koji su benefiti kemijskog pilinga?
Gdje započeti?! Kemijski piling moćno je oružje koje svatko mora imati u svom beauty arsenalu.
Može pomoći u regulaciji:
- Finih bora ispod očiju ili oko usta i bora uzrokovanih oštećenjem od sunca, starenjem i nasljednim čimbenicima
- Određenih vrsta akni
- Blagih ožiljaka
- Pjegi od sunca, staračkih pjega, neujednačene boje kože
- Grube kože, ljuskanja
- Kože bez sjaja
- Tamnih mrlja (melazma) zbog trudnoće ili uzimanja kontracepcijskih pilula
Kako se primjenjuju kemijski pilinzi?
Prvo morate znati svoj tip kože i glavne probleme. Usklađivanje vašeg tipa kože s pravim kemijskim pilingom najvažniji je korak za svakog početnika u svijetu kiselina za lice.
Kemijski piling za suhu kožu bez sjaja
Vaša koža ne treba samo hidrataciju, već i nježan piling. Ako koristite jake kemikalije ili visoku koncentraciju kemijskih pilinga, to može uzrokovati probleme: oštećenje kožne barijere, crvenilo i još gore, akne. Noćna mora, zar ne? Zato su stvorene male koncentracije AHA kiselina za početak dva puta tjedno.
Kemijski piling za masnu i problematičnu kožu
Oni s ovim tipom kože znaju što su miteseri, bijele točke i začepljene pore. Ali sve te probleme moguće je nježno ukloniti korištenjem BHA. Počnite s najblažom koncentracijom, svaku drugu ili treću noć i polako uvedite sastojak u svoju rutinu njege.
Kemijski piling za osjetljivu kožu
Osobe s osjetljivom kožom moraju paziti što stavljaju na lice jer imaju malo ili nimalo prostora za eksperimentiranje. Počnite s blagim pilinzima poput PHA koji imaju veću molekularnu veličinu u usporedbi s AHA, BHA i stoga su nježniji za kožu. Također morate paziti da počnete s niskom koncentracijom i čak pribjegnete kratkotrajnoj kontaktnoj terapiji, što znači da piling samo kratko vrijeme ostavite na koži. Budite oprezni i posavjetujte se s dermatologom prije uporabe.
Kemijski piling protiv znakova starenja
Možete odabrati bilo koji AHA kao što je glikolna kiselina ili mliječna kiselina. AHA mogu povećati izmjenu stanica vaše kože i također djelovati kao humektant. Za pomlađivanje kožne barijere potrebna vam je vlažnost. Stoga odaberite proizvod koji može njegovati zdravu i ukloniti mrtvu kožu.
Kako početi koristiti kiseline za lice?
Važno je paziti što stavljate na kožu, osobito kada je riječ o kiselinama u našoj rutini njege kože. S kiselinama treba biti oprezan, ali zato su rezultati super!
- Ne ostavljajte piling na licu predugo: kemijski piling može obaviti sav posao u samo nekoliko minuta! Nije potrebno držati kozmetiku na licu dulje od 5-10 minuta ako koristite maske za lice. Osim toga, kemijske pilinge možete pronaći i u tonicima ili serumima. U ovom slučaju formulirani su tako da ostanu na licu preko noći i ne iritiraju kožu.
- Ne koristite kemijski piling svaki dan: Ponekad sve o čemu razmišljamo je krajnji rezultat. No ako požurite s kemijskim pilingom, možete izazvati kontraefekte. Kao početnici koji samo žele sjajnu i glatku kožu, dovoljno je započeti s kiselinama za lice 2 do 3 puta tjedno.
- Odaberite prave sastojke: nisu svi kemijski pilinzi namijenjeni vama. Ne možemo dovoljno naglasiti važnost odabira pravog pilinga za vašu kožu. Ako niste sigurni, obratite se dermatologu.
- Nemojte preskočiti SPF kremu: kiseline za lice mogu vašu kožu učiniti osjetljivom na štetne sunčeve zrake i druge vanjske faktore stresa. Zato koristite kiseline samo u noćnoj rutini i ne zaboravite nanijeti SPF ujutro!
- Hidratizirajte kožu: Barijera vaše kože može biti poremećena jer kemijski pilinzi imaju kiseli pH. Kako biste održali barijeru kože, važno je redovito koristiti hidratantnu kremu.
- Nemojte pretjerivati: kada pretjerate s pilingom, to će poremetiti mikrobiom kože jer će pH biti prenizak. Ovo je savršeno za vanjske stresore i patogene koji napadaju vašu kožu. Evo nekoliko znakova koji ukazuju na prekomjerno ljuštenje: suhe mrlje na koži, koža je crvena, počinje se ljuštiti. Ako primijetite ove simptome, odmah prestanite koristiti piling.
Foto: Pexels