Bez obzira na to što neki ljudi oko vas retinol i retinoide koriste kao sinonime, znajte – to nije isto! Retinol ili retinoidi – pitanje je što je vama potrebnije.
Klinički je dokazano da retinoidi liječe akne, bore i mnoštvo drugih kožnih problema, zahvaljujući svojoj sposobnosti da stimuliraju proizvodnju kolagena, ubrzavaju obnavljanje epiderme i smanjuju upalu. Retinoidi su derivati vitamina A koji se pretvaraju u retinoičnu kiselinu koja se koristi za liječenje i regulaciju nekih stanja kože. U osnovi, to je širi pojam od retinola – uključuje i dermatološke lijekove na recept i sastojke retinola koje kupujemo u svojim kremama za njegu kože.
Retinoidi se prodaju gotovo svugdje gdje možete kupiti kozmetičke proizvode – u ljekarnama, trgovinama, drogerijama, parfumerijama, a cjenovni raspon im je vrlo širok. Oni su snažni sastojci za njegu kože koji se koriste i rigorozno proučavaju desetljećima. Mnogi se retinoidi primjenjuju lokalno, no neki se, poput izotretinoina, koriste isključivo kao oralni lijekovi.
Retinoidi su antioksidansi i imaju veliku reputaciju u borbi protiv bora; pospješuju sintezu kolagena i zatezanje kože, smanjujući bore tijekom vremena. Međutim, ovaj učinak zaglađivanja bora protiv starenja samo je mali djelić onoga što retinoidi mogu učiniti. Retinoidi dokazano poboljšavaju teksturu i tonus kože povećavajući izmjenu stanica i smanjujući boju tamnih mrlja. Neki retinoidi, poput tretinoina, iznimno su dobri u čišćenju pora i liječenju akni. S druge strane, retinoid tazaroten koristi se za liječenje psorijaze. Najjači retinoidi dostupni su samo na recept i smiju se koristiti samo u dogovoru s dermatologom.
Što je retinol?
Retinol je vrsta retinoida koji se uglavnom koristi u kozmetici i dostupan je bez recepta. Iako je retinol također super učinkovit, prema riječima stručnjaka, ipak se razlikuje od retinoida. Velika razlika između retinola i retinoida je snaga. Retinoli sadrže nižu koncentraciju aktivnog sastojka retinoične kiseline. S druge strane, retinol je manje agresivan od retinoida i njegov učinak se pojačava postupno.
Mogu li svi koristiti retinol/retinoide?
Većina tipova kože dobro reagira na retinol ili retinoide, no vrlo je važno odabrati pravi proizvod i podržati ga nježnim režimom njege. Najbolje bi bilo započeti s retinolom u obliku gela, seruma ili losiona s manjom koncentracijom retinola. Ako niste sigurni koji je retinol najbolji za vas, razgovarajte sa svojim dermatologom. A ako ste trudni ili dojite, u potpunosti izbjegavajte korištenje retinoida jer mogu uzrokovati urođene mane.
Kada i kako se koriste retinol ili retinoidi?
Najčešća nuspojava retinoida i retinola? Iritacija. Ono se očituje u pojavi crvenila kože, suhoće i ljuštenja kože i općenito je odgođeno kada koristite visoke doze retinola ili kada ga koristite prvi put. Kako biste izbjegli ove iritacije od retinola/retinoida, postupno ih uvodite u svoj režim. Odaberite nižu koncentraciju (oko 0,1 posto retinola) i počnite nanositi svaku treću noć. Neophodno je da nakon retinola slijedi hidratantna krema, kao i nanošenje jake SPF kreme ujutro. Jer retinol i sunce baš i ne idu zajedno. Ako nakon dva tjedna nema iritacije, počnite koristiti retinol svaku drugu večer. Na kraju ćete početi koristiti retinol ili retinoide na dnevnoj bazi. I ne zaboravite da bi retinol trebao biti dio noćne, a ne dnevne rutine. Ako imate rutinu njege kože u više koraka, kada biste trebali primijeniti retinoide? Nakon čišćenja kože, a prije hidratantne kreme.
Koji proizvodi se ne mogu koristiti s retinolom ili retinoidima?
Prije nego što svom režimu dodate retinoid ili retinol, pogledajte svoju postojeću rutinu njege kože; neki sastojci mogu učiniti retinoide manje učinkovitima i iritantnijima. Benzoil peroksid i alfa hidroksi kiseline mogu deaktivirati određene retinoide. Također je preporučljivo izbjegavati korištenje proizvoda koji sadrže etilni alkohol ili hamamelis, koji pojačavaju crvenilo i iritaciju uzrokovanu retinolom.
Retiniol ili retinodi: Što koristiti?
Prema stručnjacima, za većinu odraslih retinoidi su sigurni, nevjerojatno učinkoviti sastojci koje možete dodati svojoj rutini njege kože—a dobrobiti se samo povećavaju što ih dulje koristite. Odaberite nježan proizvod s retinolom za početak ili razgovarajte sa svojim dermatologom da vidite jeste li kandidat za jače proizvode; zatim polako napredujte do korištenja kao dijela nježne rutine njege kože.
Foto: Pexels