Koliko retinola smijete koristiti? Mnogi ga smatraju vrhuncem njege kože, a razlog tome je što retinol zbilja ima mnoštvo prednosti. Povećava proizvodnju stanica kože, otčepljuje pore, radi piling i potiče proizvodnju kolagena u borbi protiv bora.
Sve ove prednosti čine ga čarobnim multitaskerom. Osim toga, dostupan je u formulacijama s koncentracijama koje su dostupne samo na recept, ali i onih bez recepta te u oblicima kao što su serumi i hidratantne kreme. Uz takvu popularnost, treba se zapitati – može li se s retinolom pretjerati? Retinol je derivat vitamina A za koji se zna da pomaže regulirati izmjenu stanica kože i potaknuti proizvodnju kolagena. Na taj način poboljšava tonus i teksturu kože, izbjeljuje mrlje na koži i poboljšava izgled sitnih linija i bora. Usput, retinol je dio obitelji retinoida, klase lijekova koji se često propisuju za liječenje akni.
U kojim količinama i koliko često ga trebate koristiti
Iako se retinol može koristiti svaku večer, na početku koristite ga samo dva puta tjedno kako biste osigurali podnošljivost. Obično je najbolje započeti s niskom koncentracijom. Nanesite samo količinu veličine zrna graška na cijelo lice i polako povećavajte učestalost kako se povećava tolerancija. Ovisno o vašem tipu kože, može biti potrebno samo nekoliko tjedana da se naviknete na redovitu upotrebu retinola.
Ako koristite retinol za liječenje akni, vjerojatno ćete htjeti započeti s većom dozom, kao što je 0,1 %, ili možda čak dobiti retinoid na recept. Koristite li retinol u kozmetičke svrhe, počnite s vrlo malom dozom, primjerice od 0,05%, a nakon što potrošite jednu bočicu ili tubu, prijeđite na proizvod s nešto većom koncentracijom retinola. Strpljenje će se isplatiti, jer se tolerancija na retinol s vremenom razvija i polako smanjuje šanse za upalu i iritaciju. Važno je napomenuti da retinol dolazi u nekoliko oblika. Ono što ih izdvaja je broj kemijskih pretvorbi potrebnih da se dobije oblik retinola koji je aktivan na koži, retinoična kiselina. Dakle, nisu svi retinoli jednaki – retinil palmitat je slabiji od retinola, koji je slabiji od retinaldehida, koji je slabiji od tretinoina.
Od viška itekako boli glava
Upotreba retinola često je ograničena njegovim potencijalom izazivanja nuspojava, koje uključuju iritaciju, crvenilo, ljuštenje i osjetljivost na sunce. Oni s osjetljivom kožom imaju veću vjerojatnost da će doživjeti nuspojave, a neki ih možda uopće neće doživjeti. Također možete osjetiti izrazito suhu ili ljuskavu kožu i osjećaj peckanja. Koliko dugo će simptomi trajati ovisi o vašem tipu kože i jačini retinola koji ste koristili. Iritacija od retinola može trajati nekoliko dana. Općenito, ima tendenciju da se smiri oko tri ili četiri dana nakon što prestanete koristiti retinol. U nekim slučajevima može doći do opeklina retinolom, što se odnosi na iritirajući kontaktni dermatitis koji može nastati korištenjem previše retinola. Koža može izgledati crvena, upaljena ili perutava, osobito na područjima s tanjom kožom (oko usta i očiju).
Kako liječiti “opekotine” ili oštećenja retinolom
Čim primijetite opekline od retinola, odmah prestanite koristiti retinol – to će omogućiti oporavak kožne barijere. Korištenje proizvoda koji pomažu u održavanju kožne barijere i štite kožu od daljnje vanjske iritacije često može pomoći. U nekim slučajevima može biti potreban lokalni kortikosteroid. Osim što ćete svojoj koži dati odmor od proizvoda s retinolom, važno je i kako je njegujete. To znači pranje lica blagim sredstvom za čišćenje bez mirisa i nanošenje hidratantnih sastojaka poput hijaluronske kiseline i omekšavajuće hidratantne kreme koja poboljšava barijeru. Ne zaboravite kremu za sunčanje jer retinol uvijek čini kožu osjetljivijom na sunce, bila ona nadražena ili ne.
Foto: Pexels