Ok, moram priznati da u posljednje vrijeme nemam baš mnogo vremena za gledanje serija i filmova tako da sam pažljivo birala što ću pogledati. Zato naslovi zadnjih rubrika insinuiraju opciju “play”. Ali, želim objasniti zašto uz posljednje naslove ide upravo ta opcija. Nakon pomnog biranja opcije za “blago nestajanje od svakodnevice”, mog vječnog eskapizma u ekran, u film, u seriju odabrala sam mini-seriju “A Spy Among Friends”.
A Spy Among Friends
Serija se temelji se na istoimenoj knjizi, New York Times bestselleru Bena Macintyrea, koju je adaptirao Alex Cary. U “A Spy Among Friends” gledat ćete Guyja Pearcea i Damiana Lewisa u jednoj od najboljih glumačkih kombinacija do sada. Guy Pearce glumi Philbyja, agenta izdajicu koji radi za KGB već dvadesetak godina i prenosi im informacije. Njegov bliski prijatelj je MI6 agent Nicholas Elliott (glumi ga Damian Lewis) koji dobije zadatak otići u Beirut po njega i izvući iz njega priznanje. Priča se vremenski isprepliće; upoznajemo njihov odnos u prošlosti tijekom Drugog svjetskog rata, pa do MI5 ispitivanja 1963. kada se pokušava saznati tko, koliko i što zna o Philbyju. Priča je napeta, gleda se s punom pažnjom jer se otkriva u slojevima kao glavica luka. Elliot otkriva Philbyjevu izdaju, MI5 pod lupom drži obojicu, dok se MI6 nada da sve to neće prvo doći u ruke CIA-e. Ne šalim se kada kažem da se radi o špijunaži, samo takvoj!
U seriji se izmjenjuju mnoge kodirane poruke koje doprinose tajanstvenosti situacije; izmjenjivanje kriptiranih uputa, pogrešno izgovorena imena, zasjede, bombe, potjere, smaknuća i doza kraljevskih veza i odnosa čine priču uzbudljivom i napetom. Glavna pitanja u seriji su: Kako je Philby pobjegao od Elliotta u Beirutu, kako bi pobjegao i završio u Moskvi? Je li Elliott bio u dosluhu? Vode li tajnu operaciju? Ili je Philby jednostavno prevario svog najbližeg prijatelja? Opsežne retrospektive i nelinearno pripovijedanje svako malo aktiviraju jedno od navedenih pitanja.
Damian Lewis i Guy Pearce su odličan spoj elegancije, odmjerenosti i vrhunske glume, u produkciji koja na momente podsjeća na “Tinker Tailor Soldier Spy” Tomasa Alfredsona iz 2011. godine. Mislim da je za ovu mini-seriju ova usporedba više nego pohvalna.
Fotografije: stillovi iz serije