Svakoga tjedna donosimo pregled vijesti iz područja politike i društva, a ovaj put stižu novosti iz Vijetnama, Ujedinjenog Kraljevstva i Pakistana

Vijetnam kaže da homoseksualnost nije bolest u borbi za prava homoseksualaca

U Vijetnamu se homoseksualnost više neće smatrati bolešću, prema tamošnjoj vladi. Vijetnamsko ministarstvo zdravstva također je objavilo da zabranjuje konverzijsku terapiju. “Ova objava da biti LGBT nije bolest i osuda prakse konverzijske terapije, ovo je kao san”, ističe Vuong, voditelj programa za LGBTI prava na Institutu za studije društva, ekonomije i okoliša (iSEE) za Al Jazeeru. “To je nešto za što nismo mislili da bi se moglo dogoditi, a kamoli da dolazi iz najpouzdanijeg izvora medicinskih informacija u Vijetnamu… Mislim da će utjecaj na queer mlade biti vrlo, vrlo očit.”

Službeno priopćenje, poslano pokrajinskim i općinskim zdravstvenim odjelima diljem zemlje objavljeno je i na vladinom internetskom informativnom portalu, navodi da je vijetnamski ministar zdravstva dobio informaciju da neke zdravstvene ustanove tvrde da nude “lijekove” za homoseksualnost. Na temelju toga i pozivajući se na to da je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izbacila homoseksualnost i transrodnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti, smatra kako se ova praksa treba ukinuti te potaknuti medicinske radnike i radnice na ispravno znanje o LGBTQ identitetima, zabraniti prisilne tretmane i pojačati nadzor i inspekciju zdravstvenih ustanova. Ovo je važna vijest jer potvrđuje da biti LGBT nije nešto što možete, ili trebate, popraviti.

Da se ovaj obrat nije dogodio preko noći, pokazuje i činjenica da je prva kampanja u zemlji za prihvaćanje homoseksualnih brakova počela prije cijelog desetljeća. Policija je 2012. prekinula svečano vjenčanje dvojice muškaraca u delti Mekonga. Istospolni brakovi zabranjeni su 2000. godine, a mladoženja je kažnjen zbog kršenja zakona i prisiljen napustiti svoj rodni grad.

Liz Truss izabrana na čelo Ujedinjenog Kraljevstva

Liz Truss pobijedila je u utrci za sljedeću čelnicu Ujedinjenog Kraljevstva i naslijedila Borisa Johnsona koji je nakon tucet skandala konačno priznao poraz i bio primoran dati ostavku.
Truss, koja je pobijedila bivšeg ministra financija Rishija Sunaka da bude izabrana za čelnicu vladajuće Konzervativne stranke, naslijedila je zemlju suočenu s teškom zimskom energetskom krizom, raširenim štrajkovima i gospodarskom recesijom.

Truss je bila ministrica vanjskih poslova i bila je očigledni favorit. Osvojila je pobjedu pozivajući se na vjernike desničarske stranke kao kandidatkinja koja se protivi “probuđivanju” i koja će zauzeti čvrst stav prema odnosima s Europskom unijom nakon Brexita. I tek je treća premijerka nakon Margaret Thatcher i Therese May.

Reakcije na Truss su podijeljenje. Prvenstveno jer 67 milijuna Britanaca nije imalo veze s ovim. Izabralo ju je 180.000 članova stranke, koji naginju desno od britanskog političkog spektra. Truss se ne čini posebno popularnom u anketama šire javnosti i nije bila najbolji izbor zastupnika svoje stranke, ali je bila favorit njezinih članova.

Sljedeći opći izbori mogli bi biti tek početkom 2025. godine, a ankete daju oporbenoj Laburističkoj stranci veliku prednost pred konzervativcima, što znači da će se Truss morati svojski potruditi da zadobije simpatije. Ili barem poštovanje.

Najveća poplava u povijesti Pakistana se ne zaustavlja

Lako je izgubiti iz vida što se događa u svijetu. Jednostavno, ako se o tome ne govori, ne postoji. Stoga je vrlo jednostavno ne osjetiti razmjere gubitaka u Pakistanu koje se događaju posljednja tri tjedna. Zemlja se bori s katastrofom u kombinaciji monsunske kiše i topljenjem ledenjaka, zbog čega je čak trećina Pakistana pod vodom. Broj smrtnih slučajeva od dosegao je 1.325, s više od 12.000 ozlijeđenih, prema pakistanskom Nacionalnom centru za koordinaciju odgovora na poplave (NFRCC). A očekuje se da će broj mrtvih rasti.

“Dok nastavljamo viđati sve više i više ekstremnih vremenskih događaja diljem svijeta, nečuveno je da se klimatske mjere stavljaju u drugi plan jer globalne emisije stakleničkih plinova i dalje rastu, dovodeći sve nas – posvuda – u sve veću opasnost, “, rekao je u utorak glavni tajnik UN-a António Guterres, dodajući: “Prestanimo mjesečariti prema uništenju našeg planeta klimatskim promjenama. Danas je to Pakistan. Sutra bi to mogla biti tvoja zemlja.”

Najmanje 33 milijuna ljudi pogođeno je poplavama, točnije oko 15 % stanovništva zemlje, a razine vode u najvećem slatkovodnom jezeru u Pakistanu i dalje su opasno visoke unatoč naporima da se ispusti voda i poštede obližnji gradovi od daljnjih poplava. Samo u gradu Sindu je 16.000 škola oštećeno ili uništeno. Život će biti stavljen na čekanje mjesecima koji dolaze. I očekuje se da će biti još gore jer se situacija ne mijenja. Dapače, smatra se da će još više poplavne vode doći sa sjevera i potopiti i preostale dijelove.

Pakistan se smatra klimatskim žarištem i žrtvom vlastite geografije, s obzirom na to da su za ovu klimatsku katastrofu odgovorni svi stanovnici ovoga planeta, ponajviše korporacije koje ne namjeravaju smanjiti svoj ugljični otisak. Uz činjenicu da je u Pakistanu još i politička kriza, kao i gospodarska nestabilnost, čini ih nespremnima na ovu situaciju.

Srećom, postoje načini kako možemo pomoći i kao pojedinci. UNICEF je već isporučio potrepštine za spašavanje života u vrijednosti od 1 milijun dolara—uključujući sigurnu vodu za piće, medicinske potrepštine i cjepiva, zalihe terapeutske hrane i higijenske pakete za djecu i obitelji—u Pakistanu od početka poplava i radi na uspostavi privremenih centara za učenje i psihološka skrb za prognanu djecu na tom području, a možete donirati ovdje. Sudjeluje i Hrvatski crveni križ, koji će sve donacije poslati Međunarodnom crvenom križu, a detalje možete pronaći ovdje.

 

Foto: Betsy Joles/Getty Images