U svijetu koji neprestano pulsira obvezama, porukama i bukom, i to doslovnom, tišina se sve više doživljava kao luksuz. No ono što često zaboravljamo jest da je upravo tišina jedan od najučinkovitijih alata za vraćanje fokusa, smirivanje uma i poboljšanje općeg mentalnog zdravlja. Također, sve više istraživanja potvrđuje da već i deset minuta tišine dnevno može imati značajan utjecaj na naše raspoloženje, razinu stresa, pa čak i svakodnevne navike

Već i trenuci potpune tišine mogu imati snažan učinak na naše tijelo i um. Naime, redovita praksa od samo deset minuta dnevno pomaže u smirivanju živčanog sustava, smanjuje razinu stresa i omogućuje organizmu da se lakše nosi s izazovima dana. Osim emocionalnog olakšanja, tišina pozitivno djeluje i na mozak, odnosno potiče fokus, ubrzava mentalnu obradu informacija i donosi veću jasnoću u razmišljanju i donošenju odluka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)

Zanimljivo je i da redovita praksa tišine pozitivno utječe na druge aspekte svakodnevice. Osobe koje svakodnevno prakticiraju barem deset minuta tišine prijavljuju veću motivaciju za zdrave navike; redovitiju tjelovježbu, pažljiviji izbor hrane i kvalitetniji san. U trenucima kad se odmaknemo od vanjskih podražaja, lakše čujemo što nam tijelo i um uistinu trebaju. Upravo ta povezanost sa sobom samim ono je što tišinu čini toliko ljekovitom.

Jedna od najvećih prednosti ove prakse jest njezina dostupnost jer ne traži posebnu tehniku, opremu niti izolaciju. Dovoljno je sjesti, prošetati ili čak pojesti obrok bez distrakcija – bez mobitela, glazbe i buke okoline, naš um počinje raditi drukčije, sporije, ali dublje. Naravno, ključ je u dosljednosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miroslav Zivanov (@thedancingis_good)

Iako se učinci mogu osjetiti već nakon prvih nekoliko dana, pravi pomaci dolaze s redovitom praksom. Deset minuta dnevno, ujutro, tijekom pauze ili prije spavanja, mogu postati ritual koji donosi više balansa i jasnoće u svakodnevicu. U konačnici, tišina ne mora biti praznina. Ona može biti prostor u kojem napokon čujemo sebe u vremenu koje nas tjera na stalnu akciju.

Kako započeti

  1. Odaberite trenutak: Jutro, pauza na poslu ili večernje smirivanje.
  2. Isključite ometanja: Mobitel, glazba i vanjski podražaji ostaju po strani.
  3. Usmjerite pozornost: Fokusirajte se na disanje, zvukove oko sebe ili vlastite misli – bez prosuđivanja.
  4. Vježbajte redovito: Ciljajte na svakodnevnu praksu, pa makar i u najjednostavnijem obliku.

Foto: Instagram/@katiaerokhin